banner banner banner banner

Эксклюзив. Спикер Министерства иностранных дел Украины Евгений Перебийнис – гость ток-шоу "Люди. Hard Talk"

Читайте полную версию интервью

112.ua
 Влащенко: Сегодня у нас в гостях очень важная персона, потому что темы геополитики в Украине привлекают подавляющее большинство жителей. Поэтому,  с большим удовольствием,  мы пригласили спикера Министерства иностранных дел Украины Евгения Перебийниса. Здравствуйте, Евгений.

Перебийнис: Добрий день.

Влащенко: Какая трансформация в сознании людей произошла за последнее время,  и почему вектор направленности нашей внешней политики развернулся в Европу, в НАТО, и европейский путь – наш путь?

Перебийнис: Я хочу вам подякувати, що ви з такої глобальної теми почали, тому що часто, коли ми говоримо про зовнішню політику, люди обговорюють якісь деталі, поточні справи. А насправді, питання геополітики дуже важливе у світі, і і кожна держава має визначитись, які її стратегічні пріоритети. Події останнього року чітко виокреслили,  що хоче народ України. Питання євроінтеграції  - це не просто вибір України – це цивілізаційний, цінністний вибір України. Так склалось, що на сотні років Україна була позбавлена незалежності, була позбавлена можливості бути в Європі  і розділяти всі ці цінності. Революція гідності показала, що стереотипи про те, що Україна розділена: захід хоче в Європу, схід хоче в інше місце -  неправильні. Сьогодні ми бачимо, що дуже велика частина людей, що живуть на сході України – демонструють чітке бачення, що Україна має йти до ЄС. Узагальнюючи, Україна має повертатись у Європу. А от Європейський Союз, НАТО – це вже тактичні кроки.

Влащенко: Многие эксперты скептически относятся к нашим перспективам в этом отношении. А вот насколько Европа хочет видеть нас там, со всеми нашими "приложениями": поверженной экономикой, конфликтами на востоке? Какие у нас перспективы?

Перебийнис: Європа – неоднорідна. Там 27 держав, і всі мають свої інтереси, всі мають свої відносини з Росією,  і свою історію відносин з Росією. Тому, діалог з Європою – це не просто діалог з Європейською комісією. Це діалог з кожною з цих держав. І ставлення до України, звичайно, різне.

Влащенко: Вот эта история с тем, что они затормозили продолжение отмены пошлин для Украины, говорит о том, что там есть разные силы,  и Россия очень активно работает с европейскими депутатами,  и кто-то лоббирует там интересы России.

Перебийнис: У цьому випадку, який ви згадали – там заблокували рішення  представники таких маргінальних партій, які дуже мало чисельні у Європейському парламенті. До речі, Росія, яка завжди бореться з екстремістами, фашистами, але, насправді, єдині сили, які сьогодні її підтримують там, це саме ці сили. Прийнято розділяти Європу на такі групи: проукраїнські, і які досить стримано ставляться до євроінтеграції України. Але я б не погодився з тим, що питання євроінтеграції України – це дуже таке "міфічне" питання. Наприклад, у Швеціїї, за соціологічними опитуваннями,  там євроінтеграцію України підтримують близько 60% населення. Це дуже великий відсоток. Є країни,  де ця цифра менша, але тут поле для нашої роботи. Останні події в Україні вплинули на Європу,  і думка щодо цього питання там швидко міняється.

Влащенко: Россия тратит огромные деньги для пропаганды своих взглядов и своей политики. А что мы делаем для этого?

Перебийнис: Це, насправді, проблема. Росія витрачає на пропаганду мільярд доларів. Ми таких коштів не маємо. Все, що у нас робиться – робиться на ентузіазмі, професіоналізмі, у тому числі громадськості. Нам дуже допомагає громадський сектор. Ресурсу державного, практично, не має. Але наша перевага в тому, що ми говоримо правду. Коли треба пропагувати брехню – треба витрачати великі кошти, тому що так просто, ніхто не сприйме брехню за чисту монету.

 

Влащенко: А какова позиция Министерства по отношению к возвращению ядерного потенциала в Украину?

Перебийнис: Я думаю, що це неможливо і непотрібно. Свого часу Україна зробила досить серйозний крок, відмовившись від одного з найбільших у світі ядерних арсеналів, і це був правильний крок,  як з політичної,  так і з практично-технічної точки зору. Тоді ми не мали змоги утримувати цей ядерний потенціал. Інша справа, що Будапештський меморандум виявився недієвим. Ми не отримували, коли Росія здійснила агресію проти нас, того, на що розраховували.

Влащенко: Я слышала, что выборы в восточных регионах будут недействительными?

Перебийнис: Вибори мають відбутися 7 грудня. Так визначено законом про особливі умови. Офіційна позиція держави – що, відповідно до прийнятого закону Верховною Радою, вибори в місцеві органи влади в окремих районах Донецької і Луганської областей мають відбутися 7 грудня. На жаль, представники незаконних цих формувань, "ДНР, ЛНР", хочуть провести вибори раніше і без контролю з боку  чинної української влади. Тому, звичайно, це будуть вибори нелегітимні, і вони суперечитимуть мінським домовленостям, де чітко було сказано, що це  має відбутися згідно з законодавством України, згідно того закону, який був прийнятий. Дуже критикований багатьма, але він прийнятий.

 Влащенко: Как много людей подпадает под люстрацию в МИДе? Не наступит ли кадровый голод в результате этой люстрации?

Перебийнис: Люстрація буде відбуватися так, як цього вимагає закон. Є закон, який чітко визначає категорії державних службовців, які підпадають під люстрацію. Звичайно, що всі ці люди мають пройти цю процедуру, і яким вже буде рішення того органу, який буде здійснювати цю перевірку, то вже інша справа.

Влащенко: Но дипломатия особая профессия. Она требует квалификации высокой.

Перебийнис: Наскільки мені відомо, для МЗС не має ніяких винятків у цьому законі. Але я з вами згоден у тому, що дипломатична служба – це особлива служба. Вона формувалася роками, десятиліттями. Люди, які тут працюють, вони пройшли серйозну школу – знання мов, знання специфіки. У мене стаж дипроботи 23 роки, я працював, фактично, при всіх президентах. Більшість дипломатів, які працюють і в центральному апараті, і за кордоном, це люди, які серйозно віддані саме курсу на євроінтеграцію. Для всіх нас, звичайно,  було великим потрясінням те, що в минулому році курс на євроінтеграцію був призупинений.   

Влащенко: Используете ли вы потенциал молодых украинцев, которые учатся за рубежом?

Перебийнис: На жаль, зараз оновлення міністерства не відбувається з однієї причини – на початку року в усіх державних установах відбулося скорочення на 10%, і з того часу не було можливості проводити нові конкурси на зайняття нових посад. Звичайно, ми завжди були відкриті для прийняття нових дипломатів, які закінчують факультети міжнародних відносин. Вони щороку поповнювали МЗС. Дипломатія потребує якогось нового мислення.

Влащенко: Украина беспрепятственно пропускает через свою территорию грузы для Приднестровья, в т.ч. военного характера. Можно ли этот фактор использовать как инструмент дипломатического давления на Россию? Кроме того, этим мы ослабляем свою обороноспособность в южном регионе.

Перебийнис: Тут не все залежить від України. Україна є одним з гарантів Придністровського врегулювання. Є формат "5+2",  і питання транзиту та поставок до Придністров'я вирішується саме в цьому форматі. Україна не може самостійно прийняти таке рішення, але наша позиція в питанні врегулювання Придністровського конфлікту залишається чіткою. Це територіальна цілісність Молдови. Придністров'я – це територія Молдови, і ми повинні це питання крок за кроком вирішувати, як з Росією, яка теж є гарантом,  так і Європейським Союзом і США.

Влащенко: Простых людей интересует статус людей, которые остались жить в Крыму,  или тех, кто остался жить на оккупированных территориях Донбасса. В самопровозглашенных республиках требуют перерегистрации бизнеса, который находится там. Иначе его могут национализировать. Что делать предпринимателям в этой ситуации? Как можно защитить их права?

Перебийнис: Питання складне. Крим – це територія України, але "де факто" він перебуває під окупацією Росії. І тут питання все ж таки внутрішньої нашої політики, бо є Закон "Про окуповані території". Наш законодавець визначив чітко взаємовідносини сторін, як це має відбуватися, але Росія нам не дає виконувати цей закон. Тому ми розраховуємо на те, що юридичними засобами ми, все ж таки, повернемо Крим під контроль України. З Луганськом і Донецьком інша справа. Росія не заявляла, що це їхня територія, але ця територія перебуває під окупацією терористичних груп і в тому числі і російських військ. Що зараз можна порадити підприємцям? Якщо це можливо, вони мають дочекатись, коли Україна відновить контроль за своєю територією і коли буде виконаний мирний план президента.

Влащенко:  Правда ли, что Европа в вопросах имплементации договора о военной помощи, ориентируется больше на газовый шантаж России, чем на реальную помощь для Украины? Будут ли нам реально помогать?

Перебийнис: Вони вже допомагають. Я не погоджуюсь з багатьма нашими експертами, які кажуть, що нас кинули напризволяще. Тут залежить від того, яку планку для себе ставити. Якщо очікувати, що завтра сюди ввійдуть війська НАТО і захистять нас, - то це нереальні сподівання.

Влащенко: Чем нам будут помогать? Санкциями?

Перебийнис: Санкції – це справді серйозна допомога. І вони діють. І барель,  і рубль "падають". Їх відчувають російські підприємці, хоч ми й не бажаємо зла російському народу, але іншого шляху немає.

Влащенко: Визовый режим. Очень многие посольства, особенно восточной Европы,  почему-то, стали отказывать в визах не только частным лицам, но и турагентствам. Особенно для мужчин призывного возраста. Такого давно уже не было. В чем причина?

Перебийнис: Я такої інформації не маю. Я не бачу підстав, при яких посольства іноземних держав мають відмовляти чоловікам призивного віку. Але, насправді, проблеми є. Частіше всього це – людський фактор. Є посольства, де без проблем оформлюються візи для наших громадян, а є – де певні проблеми виникають, хоча вони користуються абсолютно однаковими правилами, які затверджені Європейським Союзом та візовим кодексом. Це людський фактор. Але візове питання поступово стає все більш кращим для наших громадян. Зараз дуже велика кількість віз вже оформлюється довготривалих і багаторазових. 

Влащенко: Что будет с нашими политическими узниками в России – Савченко, Сенцов, и другие? Какова будет дальше их судьба?

Перебийнис: Я переконаний, що вони повернуться додому. Хоча, це буде не просто.

Влащенко: На каком этапе сейчас находится эта работа?

Перебийнис: Якщо говорити про Олега Сенцова,  то ситуація абсолютно абсурдна. До нього не допускають вже протягом трьох місяців нашого консула. Росія це аргументує тим, що Сенцов є нібито громадянином Росії. Хоча він неодноразово заявляв, що жодного російського громадянства він не приймав. З Надією Савченко також суцільні порушення міжнародних конвенцій, недопуски нашого консула на судові засідання і таке інше. Ми будемо йти правовим шляхом. По Савченко в нас дуже тісна співпраця з адвокатом. 

Влащенко: А по Сенцову вообще контактов нет?

Перебийнис: На жаль, поки що немає. Ми йдемо організацією тиску міжнародної спільноти на Росію. По всіх напрямках.

Влащенко: По закону у нас запрещено иметь двойное гражданство. Как вы считаете, возможно,  нам следует вернуть норму разрешения двойного гражданства?

Перебийнис: Моя особиста думка, якщо говорити про перспективу, довготривалу, можливо, це й можна розглядати, подвійне громадянство. У Європейському Союзі подвійне громадянство дозволяється. От, коли ми там будемо, думаю, що ніхто не буде проти цього заперечувати. На цьому етапі подвійне громадянство недоцільне, зважаючи на ту складну ситуацію, у якій ми сьогодні перебуваємо. 

Влащенко: До Майдана и до вот этой интервенции российской у нас в Украине и в Киеве особенно было огромное количество всяких российских центров, которые спокойно осуществляли любые свои телодвижения. Сейчас кто-то контролирует их деятельность?

Перебийнис: Звичайно, усі установи, що мають дипломатичний статус: посольство і генконсульства і торгівельні представництва,  і культурні…

Влащенко: Ну, а русские культурные центры всякого рода?

Перебийнис: Наскільки мені відомо він і існує,  в Києві. Я не знаю,  чим він зараз займається, але діяльність всіх цих установ підпорядковується відповідним конвенціям,  і ми стежимо за тим, що б вони виконували всі необхідні правила.

Влащенко: Вы неоднократно встречались с такими гражданами, как Лавров, Чуркин и т.д. Ваши личные впечатления о них. Где та грань, когда дипломат ради интересов своей страны должен идти на преступление?

Перебийнис: З Чуркіним я не бачився. З Лавровим, особисто, я не спілкувався. Я був присутній на переговорах між нашими делегаціями. Звичайно, Лавров – це професійний дипломат, але,  професійно, мені шкода російських дипломатів. Вони стали заручниками цієї ситуації. Вони змушені інколи абсолютно відверто брехати. А це не красить будь-якого дипломата.

Влащенко: У вас есть возможность задать вопрос, если  хотите.

Перебийнис: Так. Я хотів би запитати вас, як журналіста. Яке ваше враження від публічної роботи Міністерства закордонних справ на цьому складному етапі. Як це бачиться зі сторони?

Влащенко: Я считаю, что МИД Украины проявило себя как очень профессиональное ведомство и в период работы Дещицы, и в период работы Павла Климкина. Благодаря этому мы не уронили престиж и честь страны. Я с удовольствием смотрела многие заседания ООН и понимала, что маленькая Украина проявляется, как очень демократическая страна, как страна, которую представляют профессиональнейшие люди, и, самое главное,  патриоты. Но реформироваться все равно надо.

 Сегодня с нами был Евгений Перебийнис – "речник" МИД Украины, и мы очень надеемся, что его ведомство будет одним из первых, которое проведет реформы, которые так ждет не только мировое сообщество, но и народ Украины. Спасибо большое за интересный разговор.

Источник: 112.ua

видео по теме

Loading...


Новости по теме

Виджет партнеров

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>