Эксклюзив. Юрий Стець - гость ток-шоу "Люди. Hard Talk"

Читайте полную версию интервью

112.ua
Влащенко: У нас сегодня в студии народный депутат Украины от "Блока Петра Порошенко" Юрий Стець.

Здравствуйте, Юрий. Коалиция есть! Довольны ли вы результатом? Это результат компромиссов или это всё-таки то, чего вы ждали от коалиции?

 Стець: Коаліції на цей момент ще немає. Відбулося тільки парафування коаліційної угоди. Тільки після того, як депутати приймуть присягу в залі і будуть сформовані фракції, тільки після того ті фракції підпишуть документ, який називається коаліційна угода. Але очевидно, що документ парафований п'ятьма представниками майбутніх фракцій у парламенті, і ми маємо говорити про те, що, безумовно, 300 депутатів, які будуть зареєстровані та приймуть присягу, вони сформують коаліцію 8-го скликання.   

 Влащенко: Во время прошлого созыва вы сложили полномочия и ушли в Нацгвардию. А вот сейчас будете народным депутатом?

 Стець: На цей момент я є відкомандирований від Нацгвардії як керівник інформаційного управління Нацгвардії до Верховної Ради на час моїх повноважень як народного депутата. Якщо мене запитають, чи залишусь я в парламенті, чи я повернусь в Нацгвардію, чи на якусь іншу роботу, то на цей момент я рішення для себе не прийняв. Можу зазначити, що відсотків на 20 я залишусь у парламенті, а відсотків на 80 я піду далі працювати в тому, що називається інформаційна політика, інформаційна безпека. Це мені цікавіше. Напевно, якщо я залишуся в парламенті, то я залишусь в комітеті зі свободі слова й інформації і так само буду займатися інформаційною політикою та інформаційною безпекою.

 Влащенко: Последние месяцы вы занимались проблемами армии, Нацгвардии, проблемами национальной безопасности. Одной из функций государства является предоставление государством обществу общественных товаров. Армия, национальная оборона, спецслужбы… В какие сроки возможно их реформирование?

 Стець: Строки реформи в Україні, які закладені в коаліційну угоду, вони є прописані, і там чітко вказано, який термін, який час відведений під будь-яку реформу. Після призначення міністром оборони колишнього керівника Нацгвардії  Полторака вже відбулися реальні, серйозні кроки з реформи Міністерства оборони. Оголошено відкриті конкурси, на посади були запрошені волонтери. Серед цих волонтерів є багато людей, яких я вважаю Героями України не менше, ніж цих військових, які зараз відвоювують незалежність України на сході. Крім того, ці люди, яких було прийнято на посади до Міністерства оборони, ці волонтери,   вони проходили так званий "Детектор брехні". Крім того, першою людиною, яка пройшла цей детектор, це був міністр оборони Полторак. Я вважаю, що це було б нормально, якщо б кожний керівник такого рангу проходив подібний іспит. І якщо у мене буде така можливість,  я із задоволенням його теж пройду. Коли ми говоримо про реформи, це означає, що підхід до формування такого важливого органу, як міністерство, в тому числі Міністерство оборони, має відбуватися таким чином: прозорий конкурс, відомі кандидатури, бажано детектор брехні, і тоді – обіймай посаду. Принаймні, ми будемо знати, що ця людина, якщо це силове відомство, не працювала на іншу державу, не задіяна в корумпованих схемах і не приходить для того, щоб збагачуватися. Якщо ці пункти є в переліку детектора брехні і якщо людина їх пройшла, очевидно, вона може працювати.     

 Влащенко: А профессиональный опыт, профессионализм – это важно?

 Стець: Очевидно, без того, щоб людина не була спеціалістом у цій справі, немає сенсу її навіть кваліфікувати як претендента на посаду. Чи може волонтер забезпечувати логістику потрапляння необхідних речей на фронт? Очевидно, якщо він тим займається як волонтер, він може це робити. Якщо ця людина приносить концепцію і каже, що вона знає, як це зробити, і це підходить під логіку того, яким чином забезпечується, чи має забезпечуватися зараз військо українське, то ясно, що ця людина може бути… Але якщо вона ще й готова пройти детектор брехні і проходить його, ну, просто честь і хвала. Якщо так буде відбуватися в кожному міністерстві, то українці будуть цим пишатися, і це абсолютно нормально сприйметься суспільством.

 Влащенко: Единственный проект, который мы пока что видели, это проект Авакова. Вам лично нравится та концепция, которую представил Аваков?

 Стець: Є багато речей, які мені дуже подобаються. Є речі, з якими я не згоден.

 Влащенко: А с чем именно вы не согласны?

 Стець: Мене задовольняє історія, що буде трохи реформовано міністерство в напрямку міграційної служби як окремої служби, умовно – поліції, де буде певна кількість департаментів, і буде змінено логістику стосунків і взаємодії між ними. Я вважаю, що МВС в тому вигляді, яке у нас є, і МВС, що було сформовано у Грузії після Революції троянд, воно мені більше подобається, і за основу я би брав те. І всі кроки для того, щоб зробити таке міністерство в Україні, вони зараз робляться і діючим міністром МВС Аваковим, і Кабміном, і президентом. Якщо ми зможемо реалізувати цю реформу, очевидно, що в нас буде гідне МВС. Якщо ні, то незалежно від того, що прописано в цих реформах, немає ніякої причини говорити зараз про те, що це буде успішним. В Україні є достатня кількість якісних, нормальних законів. У тому числі, й Конституція. В Україні немає культури виконання законів. Будь-який закон можна прописати. Якщо він не діє, не працює, то немає сенсу в ньому. При Януковичі медіа-юристами, спільнотою медійною був створений "Закон про доступ до публічної інформації". Якісний, хороший закон. Але він не виконувався тією владою. Дуже багато є законів, які варто було б виконувати. Як тільки ми навчимося всі разом, все суспільство виконувати закони, все в нас буде добре. Тому будь-яка реформа, в тому числі й реформа МВС, яку запропонував Аваков і Кабмін, вона буде дієвою тільки тоді, коли будуть виконуватися закони.         

 Влащенко: Для выполнения законов нужна политическая воля и инструменты, с помощью которых эти законы выполняются.

 Стець: Для виконання законів потрібно виховання в першу чергу. І бажання суспільства контролювати це виконання. Бажання суспільства контролювати виконання цих законів є, і це було продемонстровано, коли суспільство попросило, м'яко кажучи, парламент проголосувати у другому читанні і в цілому Закон про люстрацію. Це означає, що суспільство готове допомагати виконувати ці закони верхівці влади. А стосовно виховання…   Якщо людина (незалежно від того, це лікар чи депутат, чи міністр) не бере хабарів, то це свідчить про те, що в неї є внутрішнє виховання. А якщо беруть, то його (виховання, - ред.), просто не існує. Наприклад, Янукович, зі всією системою зачепив Луценка тим, що, здається, вони 40 тис. знайшли як ніби претензію до того, що він порушив закон. Якщо в нас через таку призму, через таку прозору схематику пройдуть всі міністри, і до них не буде, чим зачепитися, це й означатиме, що вони готові виконувати закон. Якщо все, що нарили на Луценка, це отих 40 тис. грн, то я пишаюсь таким міністром і таким другом. Хочу, щоб всі були такими міністрами.  

 Влащенко: Наливайченко уже достаточно долго возглавляет своё ведомство. Почему общество так и не увидело его проекта?

 Стець: СБУ в тому вигляді, в якому вона залишилася нам як спадок від Януковича, вона є неробочою структурою. Очевидно, що відсотків на сімдесят можна стверджувати, що там досі залишилося багато засланців або прихованих агентів Кремля. Очевидно, що перше, що треба зробити, це виявити цих людей.

 Влащенко: Но это же два параллельных процесса. Люстрация это одно, а концепция это другое.

 Стець: Існує концепція реформування всіх силових відомств. Чи можна зробити реконструкцію або реформування з тими людьми, які зараз працюють в СБУ і які, можливо, є агентами Кремля? Очевидно, що ні. Залишати їх в системі теж неможливо. Закон про люстрацію допоможе пришвидшити процес реформи, в тому числі й у СБУ. Але достатньо багато є таких моментів, які варто було б переглянути й уточнити, в тому числі й те, що стосується Закону про люстрацію. Наприклад, жінка, яка працювала в Міністерстві освіти при Януковичі, у 2010 р. пішла в декретну відпустку. Весь цей час вона була в декретній відпустці, і зараз вона потрапила під люстрацію. Достатньо багато прогалин є в цьому законі. Загалом, на 90 відсотків цей закон є необхідним. Його треба обов'язково впроваджувати. І я буду всіма зусиллями захищати, щоб цей закон діяв в Україні.

 Влащенко: То есть поправки в закон будут вноситься по ходу дела?

 Стець: Очевидно, що не може бути методу – зруйнувати все. Ми маємо зараз більше створювати, а не руйнувати.

 Влащенко: Многие кадровые офицеры говорили, что когда начались события в Крыму и на востоке, не оружия там не хватало. Не было офицерского корпуса. Не было людей, которые не боялись бы воевать, не боялись бы принимать самостоятельные решения, действовали бы в соответствии с уставом, протоколом. Таких людей не было. Как будет происходить люстрация в армейских структурах?

 Стець: Солдати, офіцери кажуть, що в Генштабі є такі генерали, як Воробйов, який потрапляє під дію Закону про люстрацію. Але вони не готові його віддавати, тому що вони вважають його бойовим генералом і всі стають на захист цієї людини. При тому, що за всіма формальними ознаками він підпадає під люстрацію. Ми зараз маємо конфлікт всередині армії, де люди, які зі зброєю в руках захищають нашу державу, кажуть, що вони хочуть, щоб цей генерал ними командував. Але закон забороняє йому бути діючим керівником Міністерства оборони. Я вважаю, що людина, яка пройшла люстрацію на фронті, вона має право щонайменше претендувати на те, щоб залишитися в діючій конфігурації влади. Я був свідком того, як багато хлопців, які, наприклад, працювали в "Альфі" чи в "Ягуарі", вони йшли в атаку, просто скидаючи броніки.  

 Влащенко: Почему они их скидывали?

 Стець: Неважливо, чому вони це робили. Важливо те, що вони вважали, що вони мають іти і мають загинути за Україну. Я вважаю, що такі люди, хоч вони й працювали раніше в СБУ і МВС, не мають підпадати під люстрацію. Якщо вони своєю кров'ю довели, що вони готові жертвувати найдорожчим – життям, я вважаю. що вони мають залишитися. А генерал Воробйов це є бойовий генерал, який від першого дня знаходиться в зоні АТО, який так само ризикує життям, не сидить в Києві, не "каблучник", не той, хто стукає каблуками і має золоті нашивки і погони. Наприклад, генерал Муженко, командуючий Генеральним штабом, сідає в танк і веде за собою солдатів. Це надихає. Я бачив цих солдатів. Вони з криком: "За Муженка", "За Україну" йшли з ним в бій на Саур-Могилі.

 Влащенко: Несколько дней назад СБУ задержало офицера-предателя, командира Криворожской бригады Сергея Суслова, который своих товарищей предал на 31-м блокпосте и перешёл к врагу. А вы знали этого офицера?

 Стець: Я був відкомандирований до Слов'янська і Краматорська, коли ці міста ще були під контролем у сепаратистів. Мій підрозділ Нацгвардії знаходився там на півночі, і я не мав перетину з тими районами, де служив цей офіцер. І це все вже відбувалося після того, як я був відкликаний із зони АТО. Окільки моє управління по факту займається інформаційною безпекою, а не веде прямих військових дій.

 Влащенко: Что делали комбаты в Америке? Вы с ними ездили?

 Стець: Я з ними не їздив. Я завжди запитував цих хлопців (Тетерука, Березу і Семенченка), яким чином вони бачать себе в ролі депутатів? Оскільки вони є героями, вони вміють командувати батальйонами, вміють людей вести в атаку. Але наскільки вони розуміють, що таке законодавчий орган країни? Для мене навіть не було зрозумілим, як вони виглядатимуть у цивільному одязі. Я побачив, для мене це дивно. Якими вони будуть парламентаріями, я не знаю. Їздили вони до США тому, що їх запросили. Ці зустрічі є свідченням того, що є діалог не тільки на рівні президентів чи Міністерства оборони і Пентагону, а й на рівні якихось експертних груп. У даному випадку вони були цим експертним колом, з яким спілкувалися сенатори. Тому що їм цікава думка всієї вертикалі, яка існує в Україні, починаючи від  громадянського суспільства і закінчуючи президентом. З того, про що я говорив із Семеном Семенченком, в них були плідні розмови, і по факту я думаю, що та розмова, яка відбувається постійно між міністром оборони і командирами батальйонів, вона й буде наслідком їхніх зустрічей із сенаторами.   

 Влащенко: Возбуждены ли у нас уголовные дела на Гиркина, Бородая, и переданы ли эти дела в Интерпол? И ищет ли их Интерпол? Даже уже судя по тому, что наговорил Бородай в интервью "Дождю", он – военный преступник, и он должен быть препровождён в кандалах в тюрьму.  

 Стець: Я не бачив інтерв'ю Собчак з Бородаєм, тому що я принципово не дивлюсь російські канали, незалежно від того, що це за канали. У тому числі й "Дощ". По-перше, мені достатньо українських каналів, яким я довіряю, а по-друге – є інтернет, фейсбук. Тому, насправді, не треба дивитися російські канали і псувати собі психіку. Кримінальні справи проти всіх ватажків сепаратистів відкрито, їх подано на розшук всесвітній, і розширення санкцій буде стосуватися й керівників тих терористичних організацій, якими є по факту "ЛНР" і "ДНР". Вони, насправді, нікуди не виїжджають. Єдине, що вони собі можуть дозволити, це Москва і Крим. І це лише до моменту, поки Крим не перетвориться назад на чесну і відкриту українську землю, де будуть жити люди під українським прапором. Земля буде горіти під їхніми ногами, незалежно від того, де вони будуть знаходитися. Очевидно, Росія це єдине, що їм залишиться, і теж ненадовго. Я в цьому переконаний.

 Влащенко: Всё время стоит вопрос Генеральной прокуратуры и Яремы. Почему Янукович не объявлен в розыск в Интерпол? Почему Портнов выиграл семь судов и получил шенген? Почему некоторые люди, которые должны сидеть на нарах за сепаратизм, сидят в "Интерконтинетале" и празднуют победу с корочками депутатов?

 Стець: Є два бачення. Моє як громадянина, особливо після Майдану, особливо після того, що я бачив на сході. І є розуміння сьогоднішніх норм. Ті санкції, які були запроваджені проти певної кількості людей, в тому числі й Портнова, вони не передбачали видачу чи невидачу їм шенгену, чи заборону поїздок за кордон. У цих санкціях є замороження активів, грошей, але ці санкції не стосувалися заборони на в'їзд. Ми зараз боремось за те, щоб їм був заборонений в'їзд до будь-яких цивілізованих країн світу. Хай лишаються в Росії. Що стосується прокуратури й інших органів влади. Мільйон питань у мене до них. І ці питання я ставив і буду ставити, оскільки в мене є ще можливість не тільки через телевізор спілкуватися з людьми, які очолюють ці відомства. Не так швидко все відбувається, як хотілося б.

 Влащенко: Есть много вопросов по назначениям во внутренней кадровой политике. Был скандал с секретаршей, которая возглавила департамент АП, имея три месяца трудового стажа. Управление противодействия коррупции возглавил бывший муж Оксаны Калетник, бизнес-партнёр Ложкина Дмитрий Елманов. Важно для сегодняшней власти, как она будет выглядеть, её фасад?

 Стець: Я поставлю ці питання своїм друзям-колегам чи колегам-друзям, які так само працюють в АП. Я можу говорити за себе. Ще до того, як стати президентом, Порошенко разом з Луценком, коли Юра вийшов з тюрми, хрестили мою дитинку. Ми є давніми партнерами і друзями з Петром Олексійовичем за час існування "5 каналу". Це є 15 і більше років. От коли він став президентом, я сказав, що я не буду призначений ним на будь-яку посаду, оскільки будь-яке моє призначення буде сприйматися суспільством для мене, для моєї сім'ї в тому числі негативно. Я цього слова дотримався. Хоча, зрозуміло, якісь бачення, чи побажання були. Що стосується мене особисто. Я знаю, що по вертикалі президентській я жодного дня не буду працювати, тому що я вважаю, що це некоректно, що це буде дискредитувати саму ідею. 

 Влащенко: И это делает вам честь, Юрий.

 Стець: Єдина посада, яку я отримав згідно з президентською вертикаллю, це посада майора Нацгвардії з відправкою на фронт. Я ходив з нашими хлопцями звільняти українські міста.

 Влащенко: Игорь Луценко написал в своём фейсбуке, что некоторые гражданские активисты уже не готовы к адекватной критике действий президента. Некоторым из них очень важно быть в приятельских отношениях с президентом.

 Стець: Він не назвав прізвищ цих людей, і вони не мали можливості відкоментуватися. Тоді це не щиро. У нас є така історія, яка називається популізм. Вона притаманна політикам. Я зараз говорю про себе в тому числі. Це частина політикуму. Ігор Луценко є діючим народним депутатом. Будь-які речі він має підписувати: народний депутат Ігор Луценко.

 Влащенко: Если бы журналист "5 канала" захотел провести расследование, направленное на бизнес Порошенко или на его политическую деятельность, это было бы возможно для него?

 Стець: Ви й справді думаєте, що журналістам "5 каналу" можна заборонити робити будь-що? Люди пройшли 2004 рік, 2014 рік. Вони були у Криму, на сході, в час Майдану. Ви думаєте, їм можна щось заборонити?

 Влащенко: Но есть же такие вещи, как самоцензура? Я могу сказать только одно: пока ни на одном канале,  не только на "5-ом",  я не видела критики хозяев этих каналов.

Чего вам лично стоил этот год? Чем пришлось внутри себя пожертвовать, чтоб всё это пройти?

 Стець: Ми всі змінилися за цей рік, й очевидно чому. Дихання смерті я відчував декілька разів за життя. Одного разу тієї ночі на Майдані, ключової ночі, коли ми думали, що вже не буде Майдану. Це дихання смерті, воно залишилось. Це так само, як генетичний код, яке передається з покоління в покоління. Моя сім'я – це переселенці операції "Вісла", це голодомор в Україні, це Сибір 25 років. Воно залишилося. І чим далі, тим більше такого залишається. Це змінює. Я став більше боятися за свою сім'ю, за свою родину, за своїх близьких, за своїх дітей. Але від цього я став не менш жорстким і в цьому питанні не менш цинічним. Я буду стояти, я буду стріляти, я буду відстоювати свою державу і свою сім'ю. Я не буду зупинятись ні перед чим, для того щоб захистити свою сім'ю, свою державу, свій гімн, герб і прапор.

 Влащенко:Бывает такое, чтоб накатывало: "За что мы стояли"?

 Стець: Ні, не буває. Тому що революція не закінчилась. Це очевидно. Вона може закінчитися тільки тоді, коли ми зрозуміємо, що рівень життя українців виріс, що нові люди, які прийшли зараз в парламент (там на 50% новий склад), вони виправдали сподівання виборців, що буде чи не буде озвучено виборцями. Тільки тоді революція закінчиться. Поки що вона тільки розпочалася.

 Влащенко: Довольны ли вы списком "Блока Петра Порошенко"?

 Стець: Ні, не задоволений.

 Влащенко: Приходилось ли вам на войне убивать людей?

 Стець: Я не хочу відповідати на це питання. Я думаю, що це те, що залишиться.

 Влащенко: Марина Порошенко – крёстная вашей дочери. Часто ли она бывает, одна или с П. А. Порошенко, в вашем доме?

 Стець: Зараз ми з Порошенком бачимося частіше, щодня в режимі його роботи як президента. Марина Анатоліївна з моєю дружиною та її хресницею  Євою бачаться окремо, часто.

 Влащенко: Влияете ли вы на политику "5 канала"?

 Стець: Зараз ще менше, ніж колись. Сказати, що ні, - не можна. Бо я з дружиною спілкуюсь, а вона - ведуча "5 каналу".

 Влащенко:Часто бываете там физически?

 Стець: Двічі під час ефіру за останні  6 місяців.

 Влащенко: Праздновали в прошлом году свой день рождения?

 Стець: Ні.

 Влащенко: А в этом году будете праздновать?

 Стець: Ні. Тому що неможливо зараз щось святкувати. Психологічно неможливо.

 Влащенко: Будут ли журналисты и активисты полезны в Верховной Раде?

 Стець: Так. Тому що вони вже інші, вони вже не радянські. 

 Влащенко: У вас четверо детей. Ссоритесь ли вы со своей женой Яной Конотоп из-за того, что вы практически не бываете дома?

 Стець: Достатньо рідко. Оскільки вона розуміє. Але у нас був великий конфлікт, коли я не сказав їй, не повідомив, що вирішив їхати на схід. Вона зі мною десь два тижні не розмовляла.

 Влащенко: Продолжаете ли вы ездить за рулём самостоятельно?

 Стець: Дуже рідко.

 Влащенко: Сохранили ли вы охрану в доме со времён Майдана?

 Стець: Ризики й подальші погрози моїй сім'ї зараз теж відбуваються. Але охорона у нас залишається тільки на ніч. 

 Влащенко: Кто ваш лучший друг?

 Стець: Ви його не знаєте.

  Влащенко: Когда вы бросите курить?

 Стець: У цьому житті.

 Влащенко: Три самых больших проблемы Украины?

 Стець: Відсутність хорошого кадрового резерву. Відсутність всього суспільства терпіти, тому що кожен з нас має знати, що певний час треба терпіти для того, щоб перемогти.  Ментальна українська традиція не вірити ні в що, нікому і ніколи. Ми маємо повірити в те, що за короткий термін часу ми разом з Мойсеєм  вийдемо зі своєї пустелі, й Україна буде гарною, красивою європейською державою.  

 Влащенко: Мне кажется, что у нас просто нет другого выхода. Спасибо большое, Юрий. 

Источник: 112.ua

видео по теме

Loading...


Новости по теме

Виджет партнеров

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>