Włochy zwiększą wydatki na obronę pod presją USA.
Włochy zwiększą wydatki na obronę
Premier Włoch Giorgia Meloni poinformowała, że ich kraj planuje zwiększyć wydatki obronne, aby osiągnąć docelowy wskaźnik NATO wynoszący 2% PKB już w tym roku. Według Meloni, ten cel mają nadzieję osiągnąć nawet wcześniej - przed 2025 rokiem. Obecnie Włochy przeznaczają zaledwie 1,5% swojego PKB na wydatki wojskowe, co czyni je mniej aktywnym uczestnikiem wśród wielu partnerów.
Głównymi motywami zwiększenia wydatków na obronę są rosnące napięcia geopolityczne oraz długotrwały konflikt Rosji z Ukrainą. Ponadto decyzja ta jest reakcją na krytykę prezydenta USA Donalda Trumpa, który wezwał sojuszników NATO do wydawania do 5% swojego PKB. Meloni zauważyła, że zwiększenie wydatków zostanie osiągnięte dzięki zwiększeniu wydatków obronnych, a także przez przekwalifikowanie niektórych wydatków jako obronnych.
Pomimo wysokiego zadłużenia publicznego Włoch, które przekracza 130% PKB, minister finansów Giancarlo Giorgetti oznajmił, że działania mające na celu zwiększenie wydatków na obronę nie zaszkodzą finansom publicznym. Ta inicjatywa jest częścią strategii Włoch mającej na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz współpracy z sojusznikami w NATO.
Czytaj także
- Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy zapowiada rychłą wymianę jeńców: „Bóg da, zobaczycie w najbliższych dniach”
- Rozmowa w Białym Domu: Czy NATO przetrwa próbę jedności?
- Sondażowy sukces Nawrockiego: prezydent Polski wyprzedza Hołownię, a w tle odebranie orderu Zełenskiemu
- Niemiecka minister sprawiedliwości z wizytą w Kijowie: nowy etap współpracy na drodze do UE
- Moldawianie szybciej zostaną obywatelami Ukrainy – nowe zasady
- 160 żołnierzy wróciło z niewoli: kogo uwolniono podczas wymiany jeńców

