Na Odeszczy wrócił z niewoli ostatni obrońca Zmijowego.

Na Odeszczy wrócił z niewoli ostatni obrońca Zmijowego
Na Odeszczy wrócił z niewoli ostatni obrońca Zmijowego

Wrócił do domu na Ukrainę granicznik i obrońca wyspy Zmijowej Witalij Hyrenko, który spędził w niewoli prawie 3,5 roku. W tym czasie urodził mu się syn, z którym jeszcze się nie spotkał. O tym poinformowali aktywiści NGO 'Obrońcy Zmijowego'.

Witalij Hyrenko jest mieszkańcem Izmała i ostatnim obrońcą wyspy Zmijowej, którego wymieniono. W domu czekała na niego żona i trzyletni syn Dmytro, którego jeszcze nie widział, ponieważ żona była w ciąży w momencie, gdy trafił do niewoli.

Wymiana, na którą czekaliśmy, długości 3 lat i 5 miesięcy dla naszego ostatniego obrońcy Zmijowego miała miejsce! Granicznik wyspy Achill — Witalij Hyrenko jest w domu! Radości całej naszej NGO nie ma końca! Wolny, niezłomny duchem i ciałem Witalij w końcu na rodzinnej ziemi!

W środę, 23 lipca, odbył się kolejny etap wymiany jeńców wojennych między Ukrainą a Rosją, dziewiąty w ramach umów istambulskich. Wśród uwolnionych byli ciężko chorzy i ciężko ranni obrońcy, którzy byli w niewoli od 2022 roku. Wśród uwolnionych byli żołnierze różnych jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy, Służby Granicznej, Gwardii Narodowej i Policji Narodowej Ukrainy.

Witalij Hyrenko wrócił do domu po prawie 3,5 lata w niewoli, gdzie nie tylko bronił wyspy Zmijowej, ale również stał się ojcem, nie widząc swojego syna. Wymiana jeńców trwa, w ramach której uwalniają się nie tylko wojskowi, ale także cywile, którzy trafili do niewoli w związku z wojną na wschodzie Ukrainy.


Czytaj także

Reklama