Ambasada USA opuszcza Kijów po ostrzeżeniach ze strony Rosji – oto szczegóły.
Amerykańska placówka dyplomatyczna wyjeżdża ze stolicy Ukrainy
Jak informuje Novyny.live: Według oświadczenia premier Estonii Kai Kallas, ambasada Stanów Zjednoczonych opuściła Kijów w związku z groźbą rosyjskiego ataku na miasto. Jak podkreśliła polityk, wszystkie pozostałe przedstawicielstwa dyplomatyczne – w tym europejskie – pozostały na miejscu. Wypowiedź ta padła w kontekście rosnącego napięcia między Moskwą a Zachodem, które może prowadzić do dalszej eskalacji sytuacji.
'Z tego, co słyszymy, wszystkie ambasady zostają, z wyjątkiem jednej. Wszyscy Europejczycy pozostali, Amerykanie wyjechali.' Kaja Kallas
Rzecznik ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Heorhij Tychyj, zdementował jednak doniesienia o wyjeździe amerykańskiej placówki. Sytuacja wciąż jest dynamiczna, a szczegóły mogą ulec zmianie. Artykuł aktualizowano o godzinie 09:45.
Konsekwencje dla stosunków międzynarodowych
Jeśli informacje o ewakuacji ambasady USA potwierdzą się, może to poważnie wpłynąć na układ sił dyplomatycznych w regionie oraz na bezpieczeństwo. Decyzja ta jest również wyrazem narastającego konfliktu między Rosją a państwami zachodnimi. Społeczność międzynarodowa bacznie obserwuje rozwój wydarzeń i analizuje możliwe kroki odwetowe wobec potencjalnego zagrożenia.
Czytaj także
- Gdańsk gospodarzem szczytu odbudowy Ukrainy: 58 delegacji i przemówienia unijnych liderów
- Gdańsk gospodarzem szczytu o odbudowie Ukrainy. Fico i Svyrydenko mają rozmawiać o pakiecie wartym 10 miliardów dolarów
- Gdańsk gospodarzem konferencji o Ukrainie: energetyczne porozumienia i fundusze na obronę
- Pomimo napięć wokół UPA: Tusk deklaruje niezachwiane wsparcie dla Ukrainy
- Październikowa fala poboru w Rosji: czy gospodarka udźwignie kolejny ciężar?
- Nowy dwuletni kontrakt w Siłach Zbrojnych Ukrainy: ile zarobią żołnierze na służbie zaplecza

