Ukraińska sieć energetyczna zaskoczyła prognozą dotyczącą przerw w dostawie prądu: co czeka Ukraińców 17 grudnia.
Krajowy operator systemu elektroenergetycznego Ukrenergo poinformował, że 17 grudnia nie będzie ograniczeń w zużyciu energii elektrycznej.
O tym mówi oficjalne oświadczenie firmy w mediach społecznościowych.
Poziom zużycia energii elektrycznej 16 grudnia był o 1,5% wyższy w porównaniu z 13 grudnia. Jednak dobowa maksymalna wartość zużycia 15 grudnia była o 2,8% niższa niż 14 grudnia.
Ukrenergo informuje, że ukraiński system energetyczny wciąż się odbudowuje po masowych atakach, które miały miejsce w ciągu roku. Z powodu niedoboru mocy oraz awaryjnych remontów obiektów energetycznych występują przerwy w dostawie prądu dla gospodarstw domowych oraz ograniczenia mocy dla przemysłu i biznesu.
Ukraina planuje importować energię elektryczną z Polski, Rumunii, Słowacji, Węgier i Mołdawii. Całkowita ilość importu wyniesie 21 226 MWh, z maksymalną mocą do 1142 MW w poszczególnych godzinach.
Ukrenergo ujawniło również krytyczną zmianę w funkcjonowaniu sieci podczas blackoutów.
Czytaj także
- Ochrona majątku w czasie konfliktu: jakie odszkodowania przysługują Ukraińcom
- Pierwsza rata unijnego kredytu dla Ukrainy – 3,2 mld euro trafi do Kijowa jeszcze przed lipcem
- Analitycy: Ceny paliw w Polsce mogą spaść – benzyna 95-oktanowa nawet do 55 zł
- Mieszkańcy Kijowa do lipca bez zmian w opłatach za media, ale bilety komunikacji miejskiej zdrożeją do 30 hrywien
- Unia Europejska planuje ogólny limit gotówki – 10 000 euro. Jak wyglądają przepisy w poszczególnych krajach?
- Od 26 czerwca 2026 r. nowy wymóg NBU: kod autoryzacyjny przy doładowaniach kart w terminalach

