Що таке акциз і навіщо він потрібен.
Податкова система будь-якої країни працює зі своїми особливостями. В цю ж систему входять акцизи. Якщо говорити простіше, акциз це той же податок, тільки на певну групу товарів.
Окрім того, що таке акциз, якщо хочеться краще розібратися в цій системі, варто розуміти і навіщо потрібен акциз. Адже функціонал акциза неймовірно важливий для роботи всієї податкової системи.
Що таке акциз і навіщо він потрібен?
Отже, акциз це один з видів податків, який держава накладає на певні товари, зазвичай на ті, які вважаються шкідливими для здоров’я або навколишнього середовища, або на продукцію з високою соціальною значущістю.
Звучить цей термін досить складно, але насправді з акцизними товарами громадяни стикаються постійно. В першу чергу акцизом обкладаються алкогольні напої, тютюнові вироби, паливо та інші товари. Тобто всі ті товари, які можуть нести потенційну небезпеку.
Слід відразу noted, що акциз — це податок, який додається до вартості певних товарів або послуг. Тобто безпосередньо на саму ціну на товар акциз не впливає. Його відмінність від інших видів податків полягає в тому, що акциз є непрямим податком. Тобто в звичному розумінні податки нараховуються з доходів і заробітної плати громадян, а акциз вже йде частиною вартості товарів, як сигарети або алкоголь. По суті, цей податок сплачує кінцевий споживач, купуючи товар, що обкладається акцизом.
На яких товарах працює акциз?
Не всі товари підпадають під дію акцизного податку. Ці товари віднесені до окремої групи товарів. Акциз накладається тільки на цю групу товарів. Іноді цей список змінюється.
Частіше за все акциз накладається на:
-
Крепкий алкоголь і алкогольні напої. В цей же список можна віднести пиво і вино.
-
Сигарети, сигари та всі схожі товари, в яких є тютюн.
-
Бензин і паливо.
-
Автомобілі і мотоцикли.
Втім, є товари, які теж можна вважати шкідливими. Але вони не завжди пов’язані з акцизом. Наприклад, предмети розкоші.
Зачем был создан акциз?
Акцизний податок виконує кілька важливих функцій в державі. Перший функціонал акциза, безумовно, поповнення бюджету. Але на цьому роль акциза не обмежується.
Для чого ще потрібен акциз:
-
Акциз виконує важливу соціальну функцію, знижуючи споживання товарів, які можуть бути шкідливими для здоров’я або навколишнього середовища. Високі податки на алкоголь та тютюн роблять ці товари менш доступними, що знижує їх споживання серед населення. Це допомагає в боротьбі з алкоголізмом та палінням, а також сприяє поліпшенню загального стану здоров’я нації.
-
Однією з основних причин введення акциза є поповнення державної казни. Оскільки товари, що обкладаються акцизом, користуються стабільним попитом, держава може отримувати постійний дохід від їх продажу. Ці кошти використовуються для фінансування соціальних програм, охорони здоров’я, освіти та інших державних потреб.
-
Паливо та інші товари, які можуть зашкодити екології, обкладаються акцизом для того, щоб знизити їх використання і стимулювати громадян і підприємства переходити на екологічно чисті альтернативи. Наприклад, високі податки на бензин можуть спонукати людей пересідати на електромобілі або інші екологічні види транспорту.
-
Акциз також допомагає державі контролювати виробництво і розподіл певних товарів. Наприклад, виробництво і продаж алкоголю й тютюну підлягають строгому контролю, що допомагає боротися з контрабандою і нелегальним виробництвом.
Виходячи з цих факторів, акциз дуже важливий для податкової системи країни.
Як визначають розмір акциза?
Акциз не можна встановлювати в довільному порядку. Є окрема і чітко прописана система розрахунку акциза. Кожна країна бере за основу свої розрахунки.
В деяких країнах є фіксована ставка. В цьому випадку акцизний податок встановлюється як фіксована сума на одиницю товару. Є і процентна ставка. Наприклад, на автомобілі може бути встановлено акциз у розмірі 10% від їх вартості. Це означає, що чим дорожчий автомобіль, тим більший акциз доведеться заплатити.
Є і так звана змішана ставка. Це більш рідкісне явище (систему країни використовують досить рідко). Наприклад, держава може встановити фіксовану суму акцизу на кожен літр пального, а додатково стягувати певний відсоток від його ціни.
Пару слів варто сказати і про наслідки того, що акцизи взагалі існують. Коли держава підвищує акциз на певний продукт, це означає, що його ціна в магазинах також зросте. В результаті споживачі змушені платити більше за товари, які обкладаються акцизом. Втім, саме висока ціна стимулює вибір альтернативних товарів, які не так шкодять організму.
Читайте також
- Китай зробив рис суттєво смачнішим
- Новий вектор розвитку: в Україні бум індустріальних парків
- Знак із чорною стрілкою та автомобілем: водіям пояснили, що він забороняє
- Важлива умова для українців у Польщі: без цього "800 Plus" вже не виплатять
- Індексація пенсій: кому доплатять від 300 до 1000 гривень з березня
- Зеленський відреагував на скарги через переведення військовослужбовців Повітряних сил до Сухопутних військ