Через вплив Covid-19 світом ширяться грибкові інфекції: чим вони небезпечні.
Грибкові захворювання поширюються через зміну клімату
По всьому світу поширюється спалах рідкісних грибкових захворювань. Цьому сприяють наслідки пандемії Covid-19 та зміни клімату, оскільки грибки, ймовірно, адаптувалися до вищих температур. Про це повідомляє Bloomberg.
Лікарі тільки зараз розуміють, як швидко поширюються грибкові інфекції. І стрімке потепління допомогло захворюванням подолати природний захист людини – температуру тіла. Вже легкі грибкові захворювання стали звичайними, наприклад, лупа. Але захворювання, спричинені грибком Candida auris, який часто атакує людей зі слабкою імунною системою, зустрічаються значно рідше – але цей грибок вбиває до половини інфікованих.
Грибок Candida auris зараз є на всіх континентах, крім Антарктиди. Грибки, що спричиняють серйозні захворювання, також почали атакувати і молодих здорових людей – це свідчить про зростаючу силу патогенів.
Хоча кількість зареєстрованих випадків захворювань, спричинених смертельними грибками, поки що невелика порівняно з іншими хворобами, темп їх поширення за останні кілька років викликає занепокоєння, так само як і той факт, що мутації роблять їх стійкими до лікування. Мільйони випадків також не реєструються, оскільки грибки відіграють посередницьку роль у смерті людей від раку до ВІЛ-інфекції.
Вперше грибок Candida auris був виявлений вухах пацієнта в Японії у 2009 році. Але вже в 2022 році – останній рік, за яким є повні дані, у США цей грибок був виявлений у 2 377 осіб. Це більше ніж у 7 разів більше, ніж у 2018 році – саме тоді було вирішено, що захворювання на цей грибок треба повідомляти органам охорони здоров'я.
«Люди знають про грибки на нігтях ніг, але вони не помічають, що грибки все частіше викликають небезпечні для життя людини захворювання. Світ тільки починає розуміти необхідність більш точної та швидкої діагностики грибкових інфекцій у людей», – каже професорка Сара Гурр, яка спеціалізується на грибкових інфекціях в Університеті Ексетера.
Під час пандемії Covid-19 лікарні були переповнені хворими, і це також сприяло поширенню грибків. У 2021 році мукормікоз, або чорний грибок, розповсюдився в індійських лікарнях через заражені пліснявою кисневі труби та зволожувачі, якими лікували хворих на коронавірус пацієнтів.
У червні 2024 року китайські дослідники, аналізуючи медичні записи з 2009 по 2019 рік, знайшли двох пацієнтів, хворих на гриб Rhodosporidiobolus fluvialis. Хоча раніше вважалося, що цей гриб не може заражати людей, у лабораторних дослідженнях він виживав при нормальній температурі людського тіла. Під впливом спеки він також мутував, що зробило існуючі протигрибкові ліки неефективними для інфікованих мишей.
Глобальний карантин, спричинений пандемією Covid-19, порушив взаємодію між людьми та змінив вплив різних патогенів на людей. Тепер імунна система людей може бути менш захищеною від інфекційних хвороб, ніж раніше. Це також пояснює, чому різноманітні захворювання тепер повертаються з подвійною силою.
Нагадаємо, світова преса тривожиться: Україна стала посівищем антибіотикорезистентних інфекцій. The Sunday Times опублікувала матеріал з заголовком "Війна в Україні розкрила супербактерії, що змутилися, і здатні протистояти антибіотикам". В матеріалі, зокрема, йдеться про дослідження професора клінічної бактеріології Лундського університету, в ході якого вчений перевірив зразки від 141 пацієнта, які пройшли лікування в українських клініках.
Читайте також
- День святої Катерини: історія свята, прикмети, традиції, заборони та привітання у прозі, віршах і листівках
- Експерт Коваленко роз'яснив, хто і як маніпулює наративами про "відступ" українських військ
- Авіакомпанія Finnair скасовує майже 300 рейсів у грудні через страйк пілотів
- На Харківщині сторож сільради отримав посаду в окупаційній адміністрації: як його покарали
- Путін підписав указ, який стосується дітонародження: подробиці
- Екснардеп Парасюк звернувся до президента із вимогою