Що таке фінансовий леверидж простими словами.
Фінансовий ринок відрізняється безліччю процесів та учасників різних угод. Якщо ж є план заробляти на такому ринку, то варто відразу дізнатися, що таке левередж (фінансовий левередж). Простими словами це фінансовий інструмент, який допомагає збільшити потенційний прибуток. Зазвичай поняття, що левередж це, допомагає заробляти компаніям, рідше фізичним особам.
В цілому, що таке фінансовий левередж, варто дізнатися кожному починаючому інвестору. Адже завдяки цьому процесу можна добре заробити.
Що таке фінансовий левередж?
Отже, це інструмент, який може тільки збільшити потенційний прибуток. Тобто гарантію ніхто не дає. З його допомогою можна отримати велику дохідність, ніж якби використовувалися тільки власні кошти. Однак фінансовий левередж несе й певні ризики, які важливо розуміти та враховувати.
Якщо розібрати теорію, то левередж перекладається як важіль. В інвестуванні такий важіль допомагає досягати більшого ефекту з меншими вкладеннями. Простими словами, левередж — це можливість «взяти більше, ніж у вас є». Насправді цей процес не такий уже й простий.
Кому і навіщо потрібен такий інструмент?
Такий інструмент не обов'язково використовувати, але розібравшись у ньому, можна використовувати такий інструмент, щоб добре заробляти на акціях або активах. Фінансовий левередж може бути корисним у різних ситуаціях. Він часто застосовується в бізнесі, на фондовому ринку і навіть у особистих фінансах для збільшення капіталу. З кожним роком розширюється функціонал такого інструмента.
Як зараз частіше використовується левередж:
-
В першу чергу, мова йде про збільшення доходу. Такий інструмент дозволяє інвестувати більше коштів, що може привести до більшої прибутку.
-
Також завдяки левереджу можна розширити свій бізнес. Компанії можуть використовувати позикові кошти для фінансування своїх проектів.
-
Такий інструмент допомагає оптимізувати податки. Відсотки по кредитах часто можна списати на витрати, що зменшує оподатковувану базу.
-
В цілому, це більше можливість для інвестування. Левередж дозволяє інвесторам використовувати менше власних коштів і при цьому брати участь у великих проектах.
Завдяки такому функціоналу можна виділити й кілька видів левереджу. Зазвичай все залежить від умов, де такий інструмент взагалі потрібен. Ітак, які види левереджу зараз найпопулярніші:
-
Так званий операційний вид. Він пов'язаний із фіксованими витратами компанії. Чим більше фіксованих витрат, тим вищий операційний левередж.
-
Також є фінансовий тип. Він передбачає використання позикових коштів, таких як кредити або облігації, для фінансування діяльності.
-
Змішаний тип. Він поєднує в собі і операційний, і фінансовий левередж.
Кожен з цих типів має свої особливості та переваги.
Як зазвичай розраховують такий левередж?
Для цих цілей є проста формула. Зазвичай її використовують для різних видів левереджів. Для цього потрібно врахувати співвідношення всього та власного капіталу. В цілому, можуть бути й свої різні формули, які враховують різні фактори. Займатися цим краще, виходячи з капіталу кожної окремої компанії.
Варто відразу сказати і про переваги такого інструменту. Про що йдеться:
-
Щоб швидко збільшити свій прибуток. При успішних вкладеннях левередж дозволяє отримати велику дохідність.
-
Через цей інструмент можна заощадити кошти. Це можливість використовувати менше власних коштів для досягнення тих же цілей.
-
Спростити процес сплати податків. Відсотки по кредитах можна враховувати як витрату, зменшуючи оподатковувану базу.
Проте у цього процесу є свої недоліки. В першу чергу, мова йде про збитки. Якщо вкладення виявиться невдалим, збитки можуть перевищити вкладені кошти. Також потрібно врахувати й платежі по боргам. Кредитні зобов'язання можуть збільшувати фінансове навантаження на компанію. У левереджа є залежність від кредитів. Компанія може стати залежною від умов кредиторів.
Окрім мінусів, потрібно врахувати й своєрідні ризики. Фінансовий левередж може як принести значний прибуток, так і призвести до великих збитків. На які ризики потрібно звернути увагу:
-
Зростання збитків. У разі невдачі збитки збільшуються пропорційно обсягу позикових коштів.
-
Також суттєво зростає ризик банкрутства. При великих боргах компанія може зіткнутися з фінансовими труднощами, аж до банкрутства.
-
Також можуть змінитися умови ринку. Економічні зміни можуть вплинути на дохідність інвестицій і збільшити витрати на обслуговування кредитів.
Усі ці ризики потрібно враховувати, щоб не втратити свій прибуток.
Кому може застосуватися фінансовий левередж?
Такий інструмент цілком популярний і може стати в нагоді багатьом компаніям. Кому він точно буде корисний:
-
Великім компаніям. Вони використовують левередж для фінансування проектів, покупки обладнання або розширення бізнесу.
-
На фондовому ринку також знадобиться такий інструмент. Трейдери і інвестори використовують маржинальні рахунки для збільшення потенційної дохідності.
-
У сфері нерухомості також знадобиться левередж. Купівля нерухомості в кредит — це форма левереджу, оскільки позичальник вкладає невелику суму власних коштів та займає решту у банку.
Проте будь-яка особа може використовувати цей доступний інструмент.
Проте, у левереджа є ризики, якими можна управляти. Що для цього потрібно зробити:
-
Відразу визначити свої зобов'язання. Оцініть, зможете ви виплатити борг у разі невдачі.
-
Також краще врахувати диверсифіковані вкладення. Не варто вкладати всі позикові кошти в один актив.
-
Також рівень такого інструмента теж можна контролювати. Не перевищуйте оптимальний рівень, щоб уникнути надмірного навантаження.
-
Можна стежити і за самим ринком. Зміни процентних ставок і економічної ситуації можуть вплинути на вартість позикових коштів.
У цілому, фінансовий левередж — це ефективний інструмент для збільшення дохідності, але він вимагає грамотного підходу та усвідомленого управління ризиками. Використовуючи левередж, компанії та інвестори можуть досягти більшого з меншими витратами, але при цьому зростає й ризик втрат.
Читайте також
- Курс долара в Україні: експерти дали прогноз коливань до кінця року
- "Зимова єПідтримка" українців: як отримати гроші і на що їх можна витратити
- У Києві запровадили правила використання генераторів: де і як можна встановлювати
- Дослідження показало, чим займаються українці призовного віку у Польщі
- "Укренерго" попередило про відключення світла 24 листопада: деталі та причини
- Національний кешбек: скільки грошей отримали українці у листопаді і що найчастіше купували