Європейські члени НАТО досягли консенсусу щодо витрат на оборону — глава Євроради.
На червневому саміті НАТО, 23 країни Європейського Союзу, що є також членами Альянсу, можуть погодитись збільшити витрати на оборону вище існуючих 2% ВВП, зазначив президент Євроради Антоніу Кошта.
За інформацією Reuters, Кошта запланував неформальну зустріч лідерів ЄС на наступний понеділок, 3 лютого, для обговорення інвестицій в оборону та безпеку. Також в зустрічі візьмуть участь генеральний секретар НАТО Марк Рютте і прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер, повідомляє ZN.UA.
Спільні оборонні витрати 23 країн ЄС у НАТО вже відповідають цільовому показнику в 2% ВВП завдяки збільшенню видатків на оборону після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року, зазначив Кошта.
"Серед країн-членів існує дуже обґрунтований консенсус щодо продовження цього шляху. Я б очікував, що на наступному саміті НАТО в червні буде встановлена ціль, вища за 2%. Чи буде це 5%, або 3%, я не знаю, це рішення, яке приймуть країни-члени в межах НАТО", - додав він.
Кошта, колишній прем'єр-міністр Португалії, назвав Росію головною загрозою для НАТО і заявив, що союзники мають зосередитись на покращенні систем протиповітряної оборони та радіоелектронної боротьби.
За його словами, витрати на оборонні технології та промисловість також підвищать конкурентоспроможність економіки ЄС. Кошта підкреслив, що у майбутньому може знадобитись обговорення "спільного фінансування" колективної оборони.
Президент США Дональд Трамп вимагає, щоб союзники НАТО спрямовували щонайменше 5% ВВП на оборону. До цього моменту жодна з 32 країн Альянсу, включаючи США, не досягла такого показника. Аналітики та чиновники вважають, що витрати у 5% ВВП на оборону є практично неможливими для більшості країн НАТО, оскільки вони потребуватимуть значної додаткової фінансової підтримки. Проте, очікується, що на червневому саміті Альянсу союзники погодяться збільшити витрати за межі 2% ВВП на оборону.
Читайте також
- Відмова від долара: Трамп пригрозив країнам БРІКС торговими санкціями
- Трамп кинув виклик Європі: несподівана стратегія порятунку України
- Президент Фінляндії оцінив скільки часу піде на досягнення перемир'я в Україні