Як грамотно потрібно економити гроші.
Економія грошей завжди йде рука об руку з накопиченням. Тобто це не просто мета ущемлення своїх бажань, це можливість відкласти певну суму грошей. Буває і так, що економія потрібна і з інших причин.
І якщо здається, що способи, як навчитися економити гроші, досить зрозумілі, на ділі це не так. Робити це правильно не всім під силу. До того ж, як навчитися економити гроші в сім'ї або з дітьми, придумати ще складніше. Краще весь план продумати, до того ж потрібно це робити без зайвого стресу. Якщо ж говорити про Україну, то, як почати економити гроші, залежить і від загальної ситуації в країні, а вона непроста.
Як потрібно економити гроші?
Почнемо з того, що підбирати способи, як правильно економити гроші, потрібно не всім. Накопичувати кошти можна і не тільки через економію. Багато йдуть шляхом заробляння більшої суми, щоб її відкладати. До того ж єдиного варіанту, як краще економити гроші, також немає.
В цілому, економити гроші — важливий навик, який допомагає досягати фінансової стабільності і впевненості в майбутньому. В умовах економічної нестабільності цей навик особливо актуальний. У 2024 році, коли ціни на багато товарів і послуг зростають, а інфляція залишається на високому рівні, грамотне управління своїми витратами може стати одним з головних інструментів для досягнення фінансових цілей.
Отже, перш ніж економити гроші, потрібно розуміти, для чого це робити. Визначення мети завжди важливо. Адже це стане тією мотивацією, яку всі шукають і на якій легше вводити певні обмеження.
Фінансові цілі допомагають зрозуміти, навіщо і для чого варто економити. Метою може бути створення резервного фонду, накопичення на відпустку, купівля нерухомості або освіта. Чітке розуміння кінцевої мети робить економію більш усвідомленою і мотиваційною.
Як правильно ставити ціль:
-
Почати з її реалістичності. Не можна просто поставити суму, яка несумірна з заробітками або можливостями. До того ж, терміни теж потрібно створювати реальні. Краще набирати з коротких термінів, як 3-6 місяців.
-
Можна розділити ціль на короткі терміни. Так зібрати кошти буде простіше.
-
Також під час економії потрібно періодично перевіряти і ціль, і її реалізацію. Тоді можна буде внести реалістичні поправки.
Приклад досить простої цілі: відкласти гроші на відпустку або на покупку дорогого телефону. Тобто ця ціль може бути розділена на кілька місяців і глобально економія не буде сильно відчуватися.
Створюємо бюджет
Мало тільки поставити ціль, потрібно створити цілий план економії. А для цього потрібно порахувати бюджет. Це основа грамотного управління грошима. Якщо у вас немає чіткого уявлення про те, куди йдуть ваші гроші, економити буде складно. Бюджет дозволяє побачити основні статті витрат і виявити, де можна скоротити витрати.
Отже, кілька порад, як скласти бюджет:
-
Для початку потрібно записувати всі доходи. Тобто фіксуйте всі джерела доходу: зарплату, бонуси, підробітки.
-
Також відразу потрібно записати всі обов'язкові витрати. Це комунальні платежі, оренда, кредити.
-
Далі вже можна записати ті витрати, які необов'язкові, але іноді можна їх собі дозволити. Це розваги, кафе, покупки.
Складаючи бюджет, потрібно бути готовим постійно його перевіряти. Це також важливо. В кінці місяця підводьте підсумки і аналізуйте, які статті витрат можна скоротити.
Можна використовувати мобільні додатки для обліку витрат, як Wallet, Money Manager або локальні українські банківські додатки, які підтримують ведення бюджету.
Оптимізація витрат
Складно економити, якщо не провести оптимізацію витрат. Регулярні витрати складають значну частину бюджету, і навіть невеликі їх скорочення можуть суттєво вплинути на загальну економію.
Кілька порад, як оптимізувати витрати:
-
Відразу потрібно виділяти комунальні платежі. Старайтеся економити електроенергію і воду. Наприклад, замініть старі лампи на світлодіодні і старайтесь вимикати світло і побутову техніку, коли вони не використовуються.
-
Окремо потрібно виділити гроші на продукти харчування. Плануйте меню на тиждень, щоб уникати зайвих витрат і покупок під впливом моменту.
-
Не можна забувати про абонементи і підписки. Перевірте, користуєтеся ви всіма підписками на інтернет-сервіси, стрімінгові платформи і абонементи. Залиште тільки ті, що дійсно потрібні.
В цілому, навіть в таких витратах можна трохи заощадити. Наприклад, замовляти речі онлайн. Тоді вони зазвичай можуть вийти дешевше.
Як навчитися розставляти пріоритети?
Важливо розуміти, що є бажання, які нормальні для життя будь-якої людини, а є потреби. В першому випадку, якщо економити і не виконувати всі бажання, проблем не виникне (якість життя не зменшиться). У другому випадку, потреби впливають на якість життя, і ігнорувати їх не можна. Однією з причин безглуздих витрат є бажання придбати те, що не є необхідним. Відмінність потреб від бажань дозволяє зосередитися на дійсно важливих покупках і уникнути імпульсивних витрат.
Що можна зробити в цьому випадку:
-
Аналіз бажань. Якщо щось сильно захотілося, дайте собі пару днів на обдумування.
-
Можна завжди порівняти ціни. Перш ніж купити, порівняйте вартість товару в різних магазинах.
-
На бажання краще не розглядати варіант кредитів. Якщо покупка не є життєво необхідною, краще уникати оформлення кредиту або розстрочки на її придбання.
В цілому, бажання досить легко проходять перевірку логікою. Тобто потрібно запитати, чи варте це тимчасове бажання зриву плану (глобальної мети).
Резервний фонд
Резервний фонд — це ваш фінансовий буфер на випадок непередбачених ситуацій. Він допомагає уникнути заборгованостей і стресових ситуацій у випадку втрати доходу або термінових витрат.
Як можна використати цей принцип у своєму житті:
-
Для початку можна відкладати невелику суму. Наприклад, 5-10% від доходу.
-
Щоб менше витрачати, можна відкласти кошти на банківський рахунок. Це може бути депозит або накопичувальний рахунок з відсотками.
По можливості, гроші з рахунку краще не витрачати. Резервний фонд призначений тільки для екстрених випадків.
Читайте також
- Курс долара в Україні: експерти дали прогноз коливань до кінця року
- "Зимова єПідтримка" українців: як отримати гроші і на що їх можна витратити
- У Києві запровадили правила використання генераторів: де і як можна встановлювати
- Дослідження показало, чим займаються українці призовного віку у Польщі
- "Укренерго" попередило про відключення світла 24 листопада: деталі та причини
- Національний кешбек: скільки грошей отримали українці у листопаді і що найчастіше купували