МЕА: Китай і Росія монополізували ринок ядерних технологій.

Біля китайського прапора стоїть ракета
Біля китайського прапора стоїть ракета

Зацікавленість в атомній енергетиці світу зростає

Зацікавленість у світі в ядерній енергетиці досягає рівня нафтової кризи 1970-х років, однак цей розвиток є залежним від Китаю та Росії, зазначено у звіті Міжнародної енергетичної агенції IEA "Нова ера атомної енергетики".

Голова IEA Фатіх Бірол закликає Європу, США та Японію збільшити ефективність галузі та відвоювати у Китая та Росії ринок завдяки будівництву нових реакторів.

Щоб зменшити залежність від Росії, Бірол пропонує диверсифікувати канали поставок урану, оскільки Росія володіє майже 40% світових потужностей збагачення. "Це велике домінування. Для нас дуже важливо це диверсифікувати", - підкреслив Бірол.

Будівництво нових дата-центрів дає новий поштовх розвитку атомної енергетики, зокрема невеликих модульних реакторів. У 2023 році світ інвестував майже $65 млрд в атомну енергетику, проте США та Європа відстають від Китаю у впровадженні атомної енергії. Проєкти в США та Франції затягуються на практично вісім років та перевищують заплановані витрати у 2,5 раза, зазначив Бірол.

За прогнозами Бірола, Китай стане лідером у галузі атомної енергетики протягом наступних 5 років.

Атомні станції забезпечують майже 10% світової генерації електроенергії. Україна раніше займала третє місце після Франції та Словаччини за часткою атомних електростанцій у світовій генерації, оскільки АЕС забезпечували понад половину виробництва електрики.

Санкції проти "Росатому" ввели США у зв'язку з його роботою у сфері ядерної зброї і оборонного сектору Росії, а також зловмисною діяльністю, включаючи окупацію Запорізької атомної електростанції в Україні. Під санкції також потрапили близько 70 дочірніх та пов’язаних з "Росатомом" компаній, які зареєстровані у США.


Читайте також

Отримай доступ в канал свіжих новин 112.ua