Koniec busifikacji: Umierow opowiedział, jak zmieni się mobilizacja w Ukrainie.
Ministerstwo Obrony Ukrainy planuje wprowadzenie znacznych zmian w systemie mobilizacji rezerwistów. O tym poinformował szef resortu Rustem Umierow podczas briefingu 18 listopada 2024 roku.
Z jego słów wynika, że reforma przewiduje rezygnację z przymusowego wciągania obywateli do służby wojskowej oraz wprowadzenie nowych mechanizmów mobilizacji. Szczególna uwaga zostanie poświęcona rozwojowi narzędzi cyfrowych oraz rozszerzeniu możliwości świadomego wyboru obywateli.
'Nadawaliśmy priorytet ochronie kraju, ale jednocześnie dążymy do odejścia od bolesnych dla ludności kwestii', - podkreślił Umierow, dodając, że odpowiednie propozycje wkrótce zostaną rozpatrzone przez Radę Ministrów.
Wiceszefowa Ministerstwa Obrony Czernogorenko poinformowała o planach przekształcenia systemu 'Rezerwa+' w ogólnoukraiński centrum rekrutacyjne. Od przyszłego roku rezerwistom nie będzie trzeba odwiedzać TCK w celu rejestracji.
Wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślał znaczenie zmian w systemie mobilizacji, wskazując m.in. na niedostateczną liczbę mobilizowanych. Deputowany ludowy Jurij Kamełczuk również wyraził swoją opinię na temat konieczności rozwiązania TCK z powodu nieefektywności ich pracy.
Czytaj także
- Białoruś szykuje się do konfliktu z Ukrainą? Opozycja przekazuje dowody szefowi MSZ
- Prezydent Ukrainy dziękuje odchodzącemu premierowi Wielkiej Brytanii – słowa uznania dla Starmera
- Tydzień na likwidację przekaźników – Zełenski stawia twarde warunki reżimowi w Mińsku
- Bruksela potwierdza: Ukraina ma prawo bronić się przed zagrożeniem płynącym z Białorusi
- Zelenski stracił Order Orła Białego – napięcie między Warszawą a Kijowem narasta
- Atak dronem na blok w Charkowie: ranna kobieta, zniszczone mieszkania

