Duńska pomoc dla ukraińskiej energetyki: 150 mln koron na odbudowę.
Nowy pakiet wsparcia z Danii
Jak informuje UATV: Premier Ukrainy Julia Swirydenko poinformowała, że 21 stycznia Dania przeznaczyła dodatkowe 150 mln koron duńskich (około 20 mln euro) na wsparcie sektora energetycznego. Środki te trafią do Funduszu Wsparcia Energetyki Ukrainy. Zostaną wykorzystane na ochronę kluczowej infrastruktury oraz na pilne naprawy i odbudowę obiektów energetycznych. Pomoc ta wpisuje się w szersze, międzynarodowe wysiłki na rzecz stabilizacji ukraińskiej sieci po licznych atakach.
Solidarność międzynarodowa
Dania nie jest jedynym krajem angażującym się w pomoc. Japonia przygotowuje własny pakiet sprzętu energetycznego dla Ukrainy, a Włochy już dostarczyły pierwszą partię pomocy. Te działania podkreślają globalną solidarność w obliczu wyzwań, z jakimi mierzy się ukraińska energetyka. Wspólne starania wielu państw mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i przyspieszenia odbudowy zniszczonej infrastruktury, co jest fundamentem rozwoju gospodarczego i społecznego Ukrainy.
Czytaj także
- Bruksela przekazała Ukrainie 3,2 mld euro – na co zostaną wydane pieniądze
- Pierwsza rata unijnego pakietu 90 mld euro trafia do Kijowa – 3,2 mld euro już zasiliło budżet państwa
- Pierwsza rata 3,2 mld euro z unijnego pakietu o wartości 90 miliardów trafia do Ukrainy
- Gdańsk gospodarzem polsko-ukraińskiego szczytu odbudowy: 200 umów wartych 1,5 miliarda euro
- Gdańsk gospodarzem szczytu odbudowy Ukrainy: 58 delegacji i przemówienia unijnych liderów
- Gdańsk gospodarzem szczytu o odbudowie Ukrainy. Fico i Svyrydenko mają rozmawiać o pakiecie wartym 10 miliardów dolarów

