Dopłata ponad 2000 hrywien: kogo z emerytów dotkną zmiany.
Rozpoczynając od 2025 roku, państwo wprowadza dodatkowe wypłaty dla emerytów dotkniętych katastrofą czarnobylską.
O tym poinformowała szefowa zarządu zabezpieczenia emerytalnego głównego zarządu Funduszu Emerytalnego Ukrainy w obwodzie czernihowskim Tatiana Kowal w komentarzu dla 'Suspilne'.
Zgodnie z nowymi zasadami, emeryci czarnobylscy, którzy nie pracują i stale mieszkali w strefach bezwarunkowego i dobrowolnego przesiedlenia od 26 kwietnia 1986 roku do 1 stycznia 1993 roku, będą otrzymywać miesięczną dopłatę w wysokości 2361 hrywien.
Dopłata dla osób niepracujących, które mieszkają w strefie bezwarunkowego obowiązkowego przesiedlenia oraz w strefie gwarantowanego dobrowolnego przesiedlenia jest ustalana pod warunkiem, że mieszkały w tych strefach w dniu 26 kwietnia 1986 roku, czyli w momencie awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu lub w okresie od 26 kwietnia 1986 roku do 1 stycznia 1993 roku', — wyjaśniła Kowal.
Wypłaty będą realizowane przez okres obowiązywania stanu wojennego, a odpowiednie środki zostały już zarezerwowane w budżecie na 2025 rok. Jednak od 1 stycznia dopłata zostanie zniesiona dla emerytów, którzy opuścili 'czarnobylskie' strefy w w/w okresie lub zmienili miejsce zamieszkania. Organy rejestru demograficznego przeprowadzą odpowiednią kontrolę odbiorców dopłat.
Czytaj także
- Ochrona majątku w czasie konfliktu: jakie odszkodowania przysługują Ukraińcom
- Pierwsza rata unijnego kredytu dla Ukrainy – 3,2 mld euro trafi do Kijowa jeszcze przed lipcem
- Analitycy: Ceny paliw w Polsce mogą spaść – benzyna 95-oktanowa nawet do 55 zł
- Mieszkańcy Kijowa do lipca bez zmian w opłatach za media, ale bilety komunikacji miejskiej zdrożeją do 30 hrywien
- Unia Europejska planuje ogólny limit gotówki – 10 000 euro. Jak wyglądają przepisy w poszczególnych krajach?
- Od 26 czerwca 2026 r. nowy wymóg NBU: kod autoryzacyjny przy doładowaniach kart w terminalach

