Szefowie MSZ Trójkąta Lublińskiego odbyli spotkanie - co omówili.
16.07.2025
3905
Dziennikarz
Szostal Oleksandr
16.07.2025
3905
W Lublinie, Polska, rozpoczęło się spotkanie szefów ministerstw spraw zagranicznych Ukrainy, Polski i Litwy. Andrij Sybiha, Radosław Sikorski i Kęstutis Budrys omówili ważne kwestie i uczcili historyczne wydarzenia.'W Lublinie rozpoczęło się spotkanie tete-a-tete ministrów spraw zagranicznych 'Trójkąta Lublińskiego': szefów MSZ Ukrainy Andrija Sybihy, Polski Radosława Sikorskiego i Litwy Kęstutisa Budrysa' - poinformowało MSZ Ukrainy.Podczas spotkania przywódcy krajów złożyli kwiaty pod pomnikiem Unii Lubelskiej z 1569 roku, która symbolizuje historyczne partnerstwo. Tematy dyskusji obejmują kwestie bezpieczeństwa regionalnego, zdolności obronnych przed agresją oraz wspólną walkę z dezinformacją.'Jedność Ukrainy, Polski i Litwy była kluczowa w przeciwdziałaniu agresywnej polityce Moskwy. Pozostaje krytycznie ważna dzisiaj, gdy dążymy do silnej, zjednoczonej i bezpiecznej Europy' - podkreślił Sybiha.Minister Andrij Sybiha przypomniał także o pozytywnych negocjacjach z amerykańskim przedstawicielem Keithem Kelloggiem i wyraził poparcie dla presji sankcyjnej na Rosję. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na wspólną przyszłość i znaczenie historycznej współpracy.
Czytaj także
- Szef MSZ Polski ostrzega przed rosyjską prowokacją „pod obcą banderą”. Nawiązanie do 1939 roku
- Zelenski traci Order Orła Białego: komentarze Sikorskiego i Miedwiediewa
- Polska reakcja po słowach Sikorskiego o poparciu dla zbrodni na Ukraińcach
- Unia Europejska rozpoczyna negocjacje akcesyjne z Ukrainą – pierwszy etap oficjalnie otwarty
- Warunek Polski dla Kijowa: co Ukraina musi spełnić, by wejść do Unii Europejskiej
- Polska stawia ultimatum Zełenskiemu: Order Orła Białego może zostać odebrany po decyzji o UPA

