Włochy przeznaczyły pieniądze na odbudowę zabytków w Odessie.

Włochy przeznaczyły pieniądze na odbudowę zabytków w Odessie
Włochy przeznaczyły pieniądze na odbudowę zabytków w Odessie

Włochy przeznaczą 32 miliony euro na odbudowę sześciu zabytków architektury w Odessie, które ucierpiały w wyniku rosyjskich ostrzałów. Planowane jest, że prace rozpoczną się na początku 2026 roku.

Odessa otrzymała finansowanie dzięki Umowie Grantowej między Rządami Ukrainy i Włoch. Pieniądze zostaną przeznaczone na odbudowę takich obiektów, jak Odeskiej Narodowej Galerii Sztuki, Odeskiego Muzeum Sztuki Zachodniej i Wschodniej, Odeskiej Filharmonii im. Dawida Oistracha, Odeskiego Muzeum Literatury, Domu Zontaga oraz Pałacu Ślubów.

  • Odeskiej Narodowej Galerii Sztuki;
  • Odeskiego Muzeum Sztuki Zachodniej i Wschodniej;
  • Odeskiej Filharmonii im. Dawida Oistracha;
  • Odeskiego Muzeum Literatury;
  • Domu Zontaga;
  • Pałacu Ślubów.

Łącznie na odbudowę tych obiektów Włosi przeznaczą 32,5 miliona hrywien. Początek prac zaplanowano na początku 2026 roku.

Niedawno ogłoszono również przyznanie grantów dla przedsiębiorców z Odessy oraz wyjazd dzieci żołnierzy do Włoch.

Podsumowanie

Włochy przeznaczą 32 miliony euro na odbudowę sześciu zabytków architektury w Odessie, uszkodzonych przez rosyjskie ostrzały. Pieniądze zostaną wydane na odbudowę takich ważnych obiektów, jak muzea, filharmonia i pałac w mieście. To ważny krok w kierunku odbudowy dziedzictwa kulturowego Odessy po wydarzeniach wojennych.


Czytaj także

Reklama