35 państw na szczycie w rocznicę inwazji. Jakie decyzje zapadną 24 lutego?.
Wirtualne spotkanie 'koalicji chętnych'
Jak informuje UATV: Pałac Elizejski poinformował 20 lutego 2024 r., że 24 lutego odbędzie się wideokonferencja tzw. koalicji chętnych. Data nie jest przypadkowa – to dokładnie czwarta rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Spotkanie poprowadzi prezydent Francji Emmanuel Macron, a współorganizatorem wydarzenia będzie Keir Starmer.
Cele i uczestnicy szczytu
W szczycie weźmie udział 35 państw. Głównym tematem obrad będą kolejne kroki w zakresie wsparcia dla Ukrainy, w tym kontynuacja pomocy wojskowej. Kwestię tej pomocy w ramach koalicji poruszał także naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, generał Ołeksandr Syrski.
W kontekście przedłużającego się konfliktu, konferencja ta stanowi kluczowy element międzynarodowych wysiłków na rzecz Kijowa. Jej termin podkreśla determinację społeczności międzynarodowej, by nie zapomnieć o agresji i stać po stronie napadniętego państwa. Uzgodnienia dotyczące dostaw uzbrojenia oraz lepsza koordynacja działań między uczestnikami mogą realnie wpłynąć na sytuację na froncie. Tak szerokie grono 35 zaangażowanych krajów to wyraźny sygnał solidarności i gotowości do dalszego wspierania Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji.
Czytaj także
- Europoseł ujawnia: Rosyjskie zapewnienia o akceptacji Ukrainy w UE to tylko gra dyplomatyczna
- Polska parlamentarzystka: „Najcenniejsze odznaczenie dostałam od ochotnika z Bachmutu”
- Kreml stawia warunki. Tylko wtedy Putin zgodzi się na rozmowy z Kijowem
- Rolnictwo kością niezgody? Prezydent Polski wskazuje na wyzwania związane z akcesją Ukrainy do UE
- Prezydent Zełenski dał zielone światło dla 40-dniowej misji SBU – oto szczegóły strategii zakończenia wojny
- Gest solidarności z Kijowem: Kaczyński chce oddać Ukrainie order Jarosława Mądrego

