NATO chce zwiększyć liczebność wojsk o 50% z powodu agresji Rosji.
30.05.2025
12222
Dziennikarz
Szostal Oleksandr
30.05.2025
12222
NATO wzywa Niemcy do zapewnienia dodatkowych 40 000 żołnierzy do obrony
NATO zwiększa swoje możliwości wojskowe, zwracając się do Niemiec z prośbą o dostarczenie dodatkowych siedmiu brygad, czyli około 40 000 żołnierzy do obrony sojuszu. Dzieje się to w obliczu rosnącego zagrożenia, jakie stanowi Rosja, twierdzą w NATO. W 2021 roku Niemcy zgodziły się dostarczyć 10 brygad do 2030 roku, mając teraz osiem brygad i budując dziewiątą na Litwie.
Rządowe źródła oszacowały, że zapewnienie dodatkowych 40 000 aktywnych żołnierzy będzie dużym wyzwaniem dla Berlina. W zeszłym roku Reuters informował, że NATO będzie potrzebować od 35 do 50 dodatkowych brygad do pełnej realizacji nowych planów obrony przed potencjalnym atakiem Rosji.
Zwiększenie możliwości wojskowych NATO jest reakcją na wywołane burzliwą geopolityką okoliczności oraz potwierdzeniem zobowiązania sojuszu do zapewnienia zbiorowego bezpieczeństwa swoim członkom w przypadku jakichkolwiek zagrożeń zewnętrznych.
Czytaj także
- Ukraina: drugi etap zmian w systemie mobilizacji i wojskowych biurach rekrutacji możliwy już w lipcu
- 1659 rok pod Konotopem: klęska moskiewskiej armii zadana przez Kozaków
- Praca w Unii dla Ukraińców: jakie zmiany czekają zatrudnionych?
- 25 czerwca pierwsza rata z 90 miliardów euro unijnej pomocy trafi do Ukrainy
- Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy zapowiada rychłą wymianę jeńców: „Bóg da, zobaczycie w najbliższych dniach”
- Rozmowa w Białym Domu: Czy NATO przetrwa próbę jedności?

