Niemcy zbudują pierwszy w Europie satelitarny system ostrzegania przed rakietami.
Niemiecki projekt kosmicznej tarczy ostrzegawczej
Jak informuje UATV: Rząd Niemiec podjął decyzję o budowie krajowego systemu satelitarnego do wykrywania pocisków rakietowych. Inicjatywa ta ma na celu zmniejszenie uzależnienia Europy od amerykańskich zdolności obronnych. Berlin, jako pierwsza stolica na kontynencie, zrealizuje taki projekt samodzielnie, jednak pozostawi go otwartym dla sojuszników z Unii Europejskiej, podkreślając w ten sposób znaczenie wspólnej polityki bezpieczeństwa.
Plany te potwierdził szef niemieckiego dowództwa kosmicznego, Michael Traut.
„Berlin zamierza stworzyć podstawy dla satelitarnego systemu wykrywania rakiet”– oświadczył. Krok ten wzmocni potencjał obronny zarówno Niemiec, jak i całej Europy. Komisarz UE ds. obrony i kosmosu, Andrius Kubilius, również wskazywał na pilną potrzebę osiągnięcia przez Europę większej autonomii w dziedzinie bezpieczeństwa, nazywając rozwój własnych systemów kluczowym w obecnej sytuacji geopolitycznej. Decyzja zapada w momencie, gdy państwa UE intensyfikują wysiłki na rzecz wspólnej obronności.
Wzmocnienie bezpieczeństwa kontynentu
Wdrożenie tego systemu oznacza nie tylko wzrost zdolności obronnych Niemiec, ale także realny krok w kierunku umocnienia europejskiego bezpieczeństwa wobec narastających globalnych zagrożeń. W kontekście trwających konfliktów zbrojnych i dynamicznych zmian politycznych, takie przedsięwzięcia mogą przyczynić się do stworzenia w Europie bardziej niezależnego i skutecznego systemu obrony zbiorowej.
Czytaj także
- Białorusini mogą trafić do rosyjskiej armii – Kreml szykuje nowy mechanizm poboru
- Gdańsk gospodarzem wielkiej konferencji o odbudowie Ukrainy w 2026 roku – zapowiedź polskich władz
- Rekordowo młody szef prokuratury: kim jest nowy Prokurator Generalny Ukrainy i z czym się mierzy
- Putin przerzuca obronę przeciwlotniczą pod Moskwę i na Krym – alarmuje Zełenski
- Białoruś staje się bazą dla rosyjskich dronów – nowe zagrożenie dla Ukrainy
- Nowe obowiązki dla sędziów: coroczne deklaracje mają wzmocnić przejrzystość wymiaru sprawiedliwości

