Emeryci będą mogli otrzymać wypłaty 'czarnobylskie': komu ZUS doda prawie 2500 hrywien miesięcznie.
Emerytom na Ukrainie będzie wypłacana dodatkowa kwota w wysokości 2361 hrywien miesięcznie
Zgodnie z projektem ustawy nr 12000, emerytom na Ukrainie będzie przyznawana miesięczna dopłata w wysokości 2361 hrywna. Dotyczy to osób poszkodowanych w wyniku katastrofy czarnobylskiej, które mieszkają w strefach przesiedlenia.
Jednakże, zgodnie z nowym projektem ustawy o budżecie państwa na 2025 rok, tę dopłatę będą otrzymywać nie wszyscy emeryci. Będzie ona dostępna tylko dla tych, którzy nie pracują, ale stale mieszkają w strefach przesiedlenia i przebywają tam w latach 1986-1993.
Emeryci, którzy zmienili miejsce zamieszkania po katastrofie w Czarnobylu lub przeprowadzili się do stref po katastrofie, nie otrzymają dopłaty. Jeśli emeryt, który ubiega się o dopłatę, przeprowadza się ze strefy przesiedlenia i rejestruje się poza nią, wypłata zostanie wstrzymana.
ZUS będzie regularnie sprawdzał dane z różnych rejestrów państwowych w celu potwierdzenia prawa do otrzymania dopłaty.
Czytaj także
- Ekskluzywne auta, które rujnują portfele: oto modele, których lepiej unikać
- Kłopoty z paliwem na Krymie: ekspert wskazuje, co to oznacza dla Rosji
- Polskie służby celne blokują ciężarówki Ukrposzty – masowe zawracanie pojazdów z granicy
- Koszt konfliktu USA z Iranem sięgnął 40 miliardów dolarów – oto jak odczuli to Amerykanie
- Ochrona majątku w czasie konfliktu: jakie odszkodowania przysługują Ukraińcom
- Pierwsza rata unijnego kredytu dla Ukrainy – 3,2 mld euro trafi do Kijowa jeszcze przed lipcem

