Pentagon wprowadza cenzurę: czołowe media w USA ogłosiły bojkot.

Pentagon wprowadza cenzurę: czołowe media w USA ogłosiły bojkot
Pentagon wprowadza cenzurę: czołowe media w USA ogłosiły bojkot

Jak informuje inkorr.com: Amerykańskie kanały telewizyjne Fox News, ABC, CBS i NBC odmówiły zawarcia nowej umowy z Ministerstwem Obrony USA, która reguluje dostęp dziennikarzy do Pentagonu. To samo postanowił również kanał CNN. Jak informuje The Washington Post, media uważają, że nowe zasady znacznie ograniczają ich możliwości relacjonowania kwestii związanych z bezpieczeństwem narodowym.

Niepokój kanałów telewizyjnych

W wspólnym oświadczeniu kanały wyraziły zaniepokojenie, że nowe zasady szkodzą wolności prasy. Podkreśliły gotowość do dalszego relacjonowania działalności Sił Zbrojnych USA zgodnie z niezależnymi standardami dziennikarskimi.

Zgodnie z nowymi wymaganiami dziennikarzom zabrania się uzyskiwania lub żądania informacji, które Pentagon oficjalnie nie udostępnia. Ponadto departament może unieważnić akredytację tym, którzy nie podpiszą umowy. Dziennikarka The Atlantic Nancy Youssef podkreśliła, że taki krok może prowadzić do sytuacji, w której wielkie media nie będą miały dziennikarzy w Pentagonie.

Bojkot umowy

Większość czołowych krajowych i międzynarodowych publikacji poparła bojkot nowej umowy. Jedynym kanałem telewizyjnym, który zgodził się ją podpisać, był One America News. Stowarzyszenie Prasy Pentagonu zaapelowało o przemyślenie polityki departamentu i wskazało na brak podstaw prawnych do nakładania takich ograniczeń na dziennikarzy.

W umowie, która ogranicza dostęp dziennikarzy do obiektów wojskowych, dostrzega się poważne naruszenia wolności słowa, co wywołało negatywną reakcję ze strony mediów. Walka o przejrzystość w Siłach Zbrojnych USA trwa, ponieważ dziennikarze uważają za ważne relacjonowanie działalności wojskowych zgodnie z zawodowymi standardami.


Czytaj także

Reklama