Rosyjska przewaga w amunicji drastycznie się zmniejszyła: dane Ministerstwa Obrony.
Według pierwszego zastępcy ministra obrony Ukrainy, generała pułkownika Iwana Gawryluka, armia Federacji Rosyjskiej nadal przewyższa armię ukraińską pod względem ilości pocisków artyleryjskich na froncie. Ale od zimy 2024 roku ta różnica zmniejszyła się prawie trzykrotnie. Dodał, że obecnie stosunek użycia amunicji artyleryjskiej na polu bitwy wynosi 1 do 3, podczas gdy zimą 2024 roku wynosił 1 do 8.
Gawryluk zauważył także, że Ukrainie trudno konkurować z Rosją w produkcji uzbrojenia, sprzętu wojskowego i amunicji ze względu na większy potencjał przemysłowy. Dlatego ważna jest pomoc zagranicznych partnerów i efektywna praca urzędników. Zauważył, że Ukraina pracuje nad utworzeniem wspólnych przedsiębiorstw z partnerami, aby mieć możliwość produkcji potrzebnej nomenklatury uzbrojenia i sprzętu wojskowego.
Przypomnijmy, że pierwsze propozycje ważnych urzędników z Pentagonu dotyczyły przekazania Ukrainie pocisków z białym fosforem, ale nie do ataków na Rosjan, a do tworzenia zasłon dymnych i oświetlania odcinków frontu w nocy.
Należy także zauważyć, że na początku lata wystąpiły pewne opóźnienia w harmonogramie dostaw amunicji w ramach inicjatywy czeskiej, ale obecnie przekazywanie broni odbywa się na czas.
Zgodnie z danymi Handelsblatt, Ukraina otrzymała wadliwe pociski, które eksplodują natychmiast po strzale. Część tych pocisków została dostarczona w ramach inicjatywy czeskiej i z USA.
Czytaj także
- Rosyjski dron uderzył w Zaporoże: nie żyje kobieta, ranny 11-letni chłopiec
- Wprowadzono harmonogramy wyłączeń prądu na Krymie – część miejscowości pozbawiona energii
- Rosyjski ostrzał Zaporoża 21 czerwca: dwie ofiary, w tym starsza kobieta
- Nocny ostrzał Zaporoża: zniszczony dom i ranny mieszkaniec
- Atak dronem na wieżowiec w Charkowie: uderzenie w elewację na 22. piętrze
- Od 22 czerwca surowe restrykcje na Krymie: co się zmienia?

