Polska ostrzega obywateli przed niebezpieczeństwem pobytu w Rosji.

Polska ostrzega obywateli przed niebezpieczeństwem pobytu w Rosji
Polska ostrzega obywateli przed niebezpieczeństwem pobytu w Rosji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski apeluje do swoich obywateli o powstrzymanie się od wizyt w Rosji, szczególnie tych, którzy mają dwa paszporty - polski i rosyjski. O tym poinformowano na stronie MSZ Polski w X.

Przyczyną tego ostrzeżenia jest oficjalne uznanie Polski przez rosyjskie władze jako państwa wrogiego oraz wojna na Ukrainie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski podkreśliło, że pobyt na terytorium Federacji Rosyjskiej może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli.

'Nie jedźcie do Rosji. Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, którzy również posiadają obywatelstwo Rosji, są zgodnie z rosyjskim prawodawstwem uważani wyłącznie za obywateli Federacji Rosyjskiej', - apeluje władza Polski.

Również dyplomaci ostrzegli, że warunki ewakuacji z Rosji mogą być trudne lub wręcz niemożliwe z powodu braku bezpośrednich lotów, ograniczonych dróg wyjazdu oraz innych problemów. Minister obrony Polski ostrzegł przed możliwym 'punktem zwrotnym dla globalnego bezpieczeństwa' już w 2027 roku. Ponadto, Ukraińcom udzielono rady, gdzie w Polsce można szybko uzyskać Kartę pobytu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski apeluje do swoich obywateli o powstrzymanie się od odwiedzania Rosji z powodu zagrożenia bezpieczeństwa związku z konfliktem na Ukrainie i statusem Polski dla Rosji jako państwa wrogiego. Władza ostrzega o możliwości utrudnień w wywozie obywateli z Federacji Rosyjskiej i podkreśla znaczenie ostrzeżenia. Podkreśla również wagę uzyskania dokumentów w celu ułatwienia pobytu w Polsce dla Ukraińców.


Czytaj także

Reklama