Rosjanie odnawiają w Mariupolu radzieckie artefakty.
W Mariupolu, który znajduje się pod okupacją wojsk rosyjskich, trwa odbudowa steli z nazwami 'miast-bohaterów ZSRR'. Proces ten planuje się zakończyć do 9 maja 2026 roku, poinformowała oficjalna strona Rady Miejskiej Mariupola.
Skwer zwycięstwa w zniszczonym Mariupolu
Okupacyjne 'władze' zajęły się zagospodarowaniem 'skweru zwycięstwa' na terenie Lewobrzeżnej dzielnicy ukraińskiego miasta, które zostało poważnie zniszczone przez wojska armii rosyjskiej.
Odbudowa radzieckich artefaktów
Jednym z kluczowych obiektów 'skweru zwycięstwa' będzie odbudowana propagandowa stela z imionami 'radzieckich miast-bohaterów'. Otwarcie takiego obiektu planowane jest do 9 maja przyszłego roku, w dniu, kiedy w Rosji obchodzone jest 'Święto Zwycięstwa'.
Rada Miejska Mariupola zauważyła, że odbudowa steli i stworzenie 'skweru zwycięstwa' jest tylko jednym z kroków w odbudowie radzieckiej obecności w mieście, które obejmują również przywrócenie radzieckich nazw ulic.
Ukraińskie miasto Mariupol, które teraz znajduje się pod okupacją, planuje odbudować stela miast-bohaterów ZSRR oraz stworzyć 'skwer zwycięstwa' do 9 maja 2026 roku. Te kroki są tylko częścią szerszego procesu odbudowy radzieckiej symboliki w mieście.
Czytaj także
- Apel Zełenskiego o większą presję na Rosję – analiza politologa
- Polska i Ukraina łączą siły w projekcie upamiętnienia ofiar wspólnych konfliktów
- Od 2027 roku minimalne wynagrodzenie policjantów i ratowników wzrośnie do ponad 33 000 hrywien
- Kijów apeluje o czujność wobec Mińska: dlaczego Putin popycha Łukaszenkę w stronę konfliktu
- Białorusini mogą trafić do rosyjskiej armii – Kreml szykuje nowy mechanizm poboru
- Gdańsk gospodarzem wielkiej konferencji o odbudowie Ukrainy w 2026 roku – zapowiedź polskich władz

