W Europie energia słoneczna wyprzedziła węgiel kamienny jako źródło energii elektrycznej.
W 2022 roku węgiel kamienny po raz pierwszy stał się głównym źródłem energii elektrycznej w Unii Europejskiej, wyprzedzając energię słoneczną. Zgodnie z raportem Eurostatu udział węgla kamiennego w ogólnej produkcji energii elektrycznej wyniósł 210 249 GWh, podczas gdy energia słoneczna - 205 693 GWh.
Węgiel kamienny jest głównym rodzajem paliwa do produkcji energii elektrycznej tylko w Polsce, podczas gdy w 9 krajach UE używa się brunatnego węgla o niższej zawartości energii.
Zależność UE od importu węgla kamiennego wyniosła w 2022 roku 74,4%, co oznacza wzrost o 15 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2021. Wynika to z zwiększenia zapasów węgla w krajach UE, które w 2022 roku dodały 9 milionów ton do swoich zapasów.
W 2022 roku Rosja stała się największym dostawcą węgla kamiennego do UE, ale z powodu zakazu jego importu ze względu na konflikt z Ukrainą, ilości importu spadły o 45%.
W 2023 roku zużycie węgla w UE spadło do najniższego poziomu, osiągając 351 mln ton (-23%). Polska i Niemcy stały się głównymi konsumentami węgla w regionie, stanowiąc ponad 60% zużycia.
Czytaj także
- Atak dronem na blok w Charkowie: ranna kobieta, zniszczone mieszkania
- Kobieta ranna po ataku dronem FPV na blok w Charkowie
- Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu bez sygnalizacji: tramwaj czy niebieskie auto?
- 22 czerwca atak na Chersońszczyznę: pięciu rannych, w tym urzędnik Obwodowej Administracji Wojskowej
- Ofiara śmiertelna i ranni po ostrzałach obwodu dniepropetrowskiego
- Upał do 30°C i piąty stopień zagrożenia pożarowego w obwodzie charkowskim: prognoza na 23–27 czerwca

