W Ukrainie zapowiedziano radykalną zmianę systemu emerytalnego: co stanie się z wypłatami.
Ministerstwo Polityki Społecznej Ukrainy zaproponowało nowy system emerytalny, który zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2026 roku. Główną cechą tego systemu jest indywidualne podejście do obliczania wypłat emerytalnych, a nie ogólny podział funduszy. Każdy pracownik będzie miał swoje osobiste konto, na które pracodawcy i państwo będą wpłacać pieniądze co miesiąc. Zgromadzone środki będą inwestowane w celu ochrony przed inflacją i wzrostu. Obywatele będą mogli przekazać zgromadzone pieniądze w spadku. Emeryci będą mieli możliwość otrzymania dożywotniej emerytury lub emerytury na określony czas. Dostęp do zgromadzonych składek będzie możliwy dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego i posiadaniu 35-letniego stażu pracy. Jeśli emerytura jest wypłacana dożywotnio, prawo do spadku będzie zachowane przez 10 lat, a jeśli emerytura jest wypłacana przez określony czas - przez cały okres wypłat.
Czytaj także
- Polskie służby celne blokują ciężarówki Ukrposzty – masowe zawracanie pojazdów z granicy
- Koszt konfliktu USA z Iranem sięgnął 40 miliardów dolarów – oto jak odczuli to Amerykanie
- Ochrona majątku w czasie konfliktu: jakie odszkodowania przysługują Ukraińcom
- Pierwsza rata unijnego kredytu dla Ukrainy – 3,2 mld euro trafi do Kijowa jeszcze przed lipcem
- Analitycy: Ceny paliw w Polsce mogą spaść – benzyna 95-oktanowa nawet do 55 zł
- Mieszkańcy Kijowa do lipca bez zmian w opłatach za media, ale bilety komunikacji miejskiej zdrożeją do 30 hrywien

