Prokuratura ujawnila korupcje w wypłatach dla wojska: straty przekraczają 34 mln UAH.

Prokuratura ujawnila korupcje w wypłatach dla wojska: straty przekraczają 34 mln UAH
Prokuratura ujawnila korupcje w wypłatach dla wojska: straty przekraczają 34 mln UAH

Specjalizowane prokuratury w dziedzinie obronności ujawnili szerokie schematy korupcyjne podczas naliczania i wypłacania wynagrodzeń żołnierzom. Państwu wyrządzono straty przekraczające 34 mln UAH, z czego ponad 25 mln UAH to nielegalne wypłaty 'bojowych'.

O tym informował

Biuro Prokuratora Generalnego
8 sierpnia.

Schematy korupcyjne z wypłatami dla wojska

Podczas szeregu kontroli organy ścigania ujawniły nadużycia podczas naliczania i wypłacania żołnierzom gwarantowanych przez państwo wynagrodzeń.

'Ta kategoria spraw jest jednym z priorytetów działalności specjalizowanych prokuratur, które koordynują prace organów ścigania, prowadzą kierownictwo procesowe dochodzeń wstępnych w takich kategoriach spraw', — podkreślili w OGP.

Wskazuje się, że tylko w ciągu ostatniej doby w 20 postępowaniach karnych dotyczących naruszeń podczas naliczania i wypłacania wynagrodzeń żołnierzom postawiono zarzuty 23 osobom, z czego siedem osób zostało już zatrzymanych. Wśród zatrzymanych są: dwóch zastępców dowódcy jednostki wojskowej, dowódca kompanii, główny księgowy jednostki wojskowej i inni.

'Kwota wyrządzonych państwu strat w wskazanych postępowaniach karnych wynosi ponad 34 mln UAH, z czego ponad 25 mln UAH to środki, które bezprawnie naliczono i wypłacono jako 'bojowe'. W rzeczywistości, osoby, które otrzymywały te środki nie znajdowały się w 'strefie zero'', — mówi się w komunikacie.

W Biurze Prokuratora Generalnego podano przykład, że pod kierownictwem Prokuratury Specjalizowanej w Bolesławcu pociągnięto do odpowiedzialności byłego dowódcę formacji wojskowej, który nie zapewnił odpowiedniego nadzoru nad legalnością wypłat dodatkowych nagród dla podwładnych za udział w odparciu agresji zbrojnej, wskutek czego im bezpodstawnie naliczono środki w łącznej kwocie ponad 15 mln UAH.

Również pod kierownictwem Lwowskiej Specjalizowanej Prokuratury w dziedzinie obronności ujawniono zorganizowaną grupę, w skład której wchodzili pracownik finansowo-ekonomiczny jednostki wojskowej oraz oficerowie i saperzy jednostki strukturalnej. Podejrzani bezprawnie naliczyli sobie wynagrodzenia w wysokości ponad 5 mln UAH.

Wskazanym osobom postawiono zarzuty za przywłaszczenie, marnotrawstwo mienia lub jego przywłaszczenie w drodze nadużycia pozycji służbowej. Grozi im od 7 do 12 lat pozbawienia wolności z konfiskatą mienia.

Przypomnijmy, niedawno SBU i NABU ujawnili schemat wyłudzania budżetu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W przestępstwo podejrzewa się byłego sekretarza państwowego tego resortu oraz aktualnych wysokich urzędników. Także Służba Bezpieczeństwa ujawnili byłego urzędnika Ministerstwa Obrony w sprawie wyłudzenia budżetu.

Z oficjalnego raportu z 8 sierpnia wynika, że specjalizowane prokuratury w dziedzinie obronności ujawnili korupcyjne schematy płatności wynagrodzeń żołnierzom na ogólną kwotę ponad 34 mln UAH. Część z tych środków została wypłacona nielegalnie pod pretekstem 'bojowych' operacji, chociaż w rzeczywistości odbiorcy nie znajdowali się w strefie działań bojowych. Organy ścigania podejrzewają 23 osoby o nadużycia i nielegalne wypłaty, w tym dowódców wojskowych i księgowych. Osobom, które ponoszą winę za ujawnione naruszenia, grozi od 7 do 12 lat więzienia z konfiskatą mienia. Zaznaczono również, że schematy korupcyjne ujawnione zostały nie tylko w dziedzinie obronności, ale także w Ministerstwie Sprawiedliwości i Ministerstwie Obrony.


Czytaj także

Reklama