Od uranu do litu: Zełenski opowiedział o 'asach' Ukrainy w partnerstwie ze Stanami Zjednoczonymi.
Ukraina jest gotowa współpracować ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie rozwoju i wykorzystania surowców naturalnych oraz magazynów gazu.
O tym poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla Reutersa.
Zgodnie z wypowiedzią szefa państwa Ukraina proponuje stworzenie korzystnego partnerstwa do wspólnego zagospodarowania zasobów naturalnych, szczególnie pierwiastków ziem rzadkich i tytanu.
Zełenski rozważa również możliwość wykorzystania ukraińskich magazynów gazu do przechowywania amerykańskiego gazu skroplonego.
Na swoich mediach społecznościowych prezydent podkreślił znaczenie ukraińskich zasobów dla bezpieczeństwa kraju: 'W niezawodnym bezpieczeństwie zawsze jest wiele elementów i każdy ma znaczenie. Ukraina ma jedne z największych rezerw strategicznych w Europie, a ochrona Ukrainy oznacza również ochronę tych zasobów.'
Wśród strategicznych rezerw Ukrainy prezydent wymienił uran, rudy tytanu i manganu, pierwiastki ziem rzadkich, lit i gaz ziemny.
Ponadto Zełenski potwierdził plany rozmów z zespołem Trumpa.
Czytaj także
- Kreml w kryzysie: analityk tłumaczy, dlaczego reżim Putina szuka wsparcia
- Krym na razie bez histerii, ale kłopoty z paliwem mogą wszystko odmienić
- 160 żołnierzy wróciło z niewoli: kogo uwolniono podczas wymiany jeńców
- Były szef MON zwraca odznaczenie od Zełenskiego – symboliczny gest wobec ofiar
- Putin i Łukaszenka na forum w Wałdaju: czy Moskwa wciągnie Mińsk do wojny?
- Nowa faza współpracy dronowej: rozmowa Zełenskiego z prezydentem Łotwy

