Władze Obwodu Biełgorodzkiego przesiedlają mieszkańców czterech przygranicznych wsi.
Sztab Obwodu Biełgorodzkiego w Rosji postanowił przenieść mieszkańców kilku wsi z powodu napiętej sytuacji na strefie przygranicznej. Gubernator Wiaczesław Gładkow poinformował, że są liczne ofiary i ofiary śmiertelne.
Postanowiono przesiedlić mieszkańców wsi Poroz i Dronowka w rejonie Grajworonskim, a także wsi Stary Chutor i przysiółka Pawłowka w okręgu miejskim Waluj.
«Zamknięto także dojazd do wsi Wiazowe w rejonie Krasnojaruszskim. Ustanowione są punkty kontrolne, do tego osiedla będzie można dostać się tylko za zgodą administracji. Niestety, sytuacja jest nadal napięta: wielu rannych, jest ofiar śmiertelnych. Musimy podjąć środki w celu ochrony ludności», powiedział gubernator obwodu.
Szkoły znajdujące się w 20-kilometrowej strefie przygranicznych gmin obwodu przechodzą na nauczanie zdalne.
Gładkow dodał, że mieszkańcy tych wsi i niektórych innych osiedli otrzymają rekompensatę w wysokości 15 tysięcy rubli.
Niedawno gubernator poinformował, że sytuacja na granicy z Ukrainą pozostaje trudna, ale pod kontrolą.
Reserwy Rosji są przerzucane do obwodu Biełgorodzkiego, które mogą być wykorzystane w przyszłych natarciach.
Uprzednio w obwodzie Biełgorodzkim zamknięto dojazd do pięciu przygranicznych osiedli i przeniesiono ich mieszkańców.
Władze wprowadziły także stan wyjątkowy na poziomie federalnym na terenie obwodu.
Czytaj także
- Nowa infolinia 1519 Ministerstwa Obrony – co to oznacza dla żołnierzy kontraktowych?
- 20 650 zł miesięcznie dla likwidatorów Czarnobyla od lipca 2026: co musisz wiedzieć
- Tylko jedna szansa na wpisanie na listę gończą: co muszą wiedzieć osoby uchylające się od obowiązku wojskowego
- W 2026 roku kombatanci dostaną wyższe emerytury: ile wyniosą dopłaty i kto skorzysta z wcześniejszego świadczenia
- Kary za unikanie mobilizacji w Ukrainie: grzywny do 25,5 tys. hrywien i realne więzienie
- Jak uchodźcy i pracownicy z Ukrainy zmienili polską gospodarkę? Nowy wymiar relacji między sąsiadami

