Zastępca dowódcy 3. brygady szturmowej wyjaśnił cel zgromadzenia wojsk RF w rejonie Charkowa i Sumszczyzny.
Podpułkownik ZS Ukrainy, Maksym Żorin, ostrzega obywateli, aby byli czujni na granicy z powodu trudnej sytuacji. Podkreśla, że rosyjskim wojskom będzie trudno zdobyć wszystkie obszary czy centra obwodowe.
Zadanie, najprawdopodobniej, to po prostu wejść w głąb terytorium i wykorzystać to, w tym również w procesie negocjacyjnym. Będą opowiadać, że mogliby zająć cały obwód, po prostu nie chcieli.
Zgodnie z Żorinem, w Rosji brakuje sił do wielkiego natarcia, jednak niewielki postęp może być wykorzystany w celach propagandowych. Dlatego wzywa do przygotowania logistyki, zamknięcia dróg sieciami antydronowymi i budowy konstrukcji inżynieryjnych do walki z dronami.
Koncentracja wrogich sił na kierunku kurskim
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Rosja przygotowuje się do natarcia na Sumszczyznę przez kierunek kurski. Obecnie ponad 50 tysięcy rosyjskich żołnierzy skoncentrowanych jest w tym rejonie. Eksperci uważają, że Rosji zabraknie rezerw operacyjnych do jednoczesnego natarcia na kilku kierunkach.
Ukraińscy żołnierze wzywają do ostrożności na granicy, przygotowania logistyki i gotowości na wszelkie możliwe zagrożenia wojskowe.
Czytaj także
- Białoruś szykuje się do konfliktu z Ukrainą? Opozycja przekazuje dowody szefowi MSZ
- Prezydent Ukrainy dziękuje odchodzącemu premierowi Wielkiej Brytanii – słowa uznania dla Starmera
- Tydzień na likwidację przekaźników – Zełenski stawia twarde warunki reżimowi w Mińsku
- Bruksela potwierdza: Ukraina ma prawo bronić się przed zagrożeniem płynącym z Białorusi
- Zelenski stracił Order Orła Białego – napięcie między Warszawą a Kijowem narasta
- Atak dronem na blok w Charkowie: ranna kobieta, zniszczone mieszkania

