Ukraina i Norwegia umacniają współpracę energetyczną. Szczegóły rozmów Zełenskiego z premierem Støre.
Rozmowy szefów państw w Kijowie
Jak informuje Novyny.live: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się 25 lutego z norweskim premierem, Jonasem Garem Støre. Głównym punktem ich rozmów było porozumienie dotyczące współpracy energetycznej obu krajów. Norwegia, będąca kluczowym dostawcą surowców energetycznych w Europie, aktywnie wspiera Ukrainę w tej dziedzinie, udzielając niezbędnej pomocy.
Podczas spotkania Wołodymyr Zełenski podkreślił wagę tego wsparcia, mówiąc:
„Norwegia bardzo pomaga nam w kwestiach energetycznych”.Wyraził również wdzięczność za gotowość Norwegii do kontynuowania pomocy, stwierdzając:
„Dziękuję, że Norwegia jest gotowa nadal wspierać nas w energetyce”.Prezydent Ukrainy zaznaczył także, że Norwegia jest „jednym z najsilniejszych obrońców życia”.
Wzmocnienie strategicznej współpracy
Spotkanie to potwierdza strategiczne partnerstwo między Kijowem a Oslo, które umacniają wspólne działania w sektorze energii. Współpraca ta ma dla Ukrainy szczególne znaczenie w kontekście wyzwań związanych z wojną i dążeniem do zapewnienia niezależności energetycznej. Norwegia, jako wiodący eksporter energii w Europie, może odegrać kluczową rolę w dywersyfikacji dostaw dla Ukrainy, przyczyniając się do wzmocnienia jej stabilności gospodarczej i bezpieczeństwa.
Czytaj także
- Zamieszanie wokół UPA: Polska odbiera Zelenskiemu order, a w tle groźba blokady UE
- Dron uderzył w Chersoń: zapaliło się mieszkanie, ranny mężczyzna
- Prezydent wzywa do wzmocnienia obrony powietrznej po tygodniu rosyjskich uderzeń na 15 regionów Ukrainy
- Ukraińskie rakiety trafiły w rosyjską fabrykę uzbrojenia – co produkowano w zakładzie?
- Kreml w kryzysie: analityk tłumaczy, dlaczego reżim Putina szuka wsparcia
- Krym na razie bez histerii, ale kłopoty z paliwem mogą wszystko odmienić

