Zupełnie jak w ZSRR — Duma Państwowa Rosji pozwoliła na odbieranie paszportów.

Zupełnie jak w ZSRR — Duma Państwowa Rosji pozwoliła na odbieranie paszportów
Zupełnie jak w ZSRR — Duma Państwowa Rosji pozwoliła na odbieranie paszportów

Rosyjska uchwaliła ustawę o odbieraniu swoim obywatelom paszportów. Obywatelstwo Rosjanina może teraz zostać odebrane tylko za to, że odmówi on stawienia się na obowiązkowy pobór.

O tym ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji.

Sowieckie praktyki reżimu Putina

W Putiniwskiej Rosji przywrócono sowiecką praktykę odbierania obywatelstwa. W czasach ZSRR ówczesne komunistyczne władze odbierały obywatelstwo artystom i działaczom społecznym, którzy sprzeciwiali się totalitarnej dyktaturze KPZR. Teraz rosyjska Duma Państwowa wraca do praktyki odbierania rosyjskich paszportów obywatelom.

Ulgi na terytoriach okupowanych

Jednym z powodów odbierania obywatelstwa RF, jak mówi uchwalona ustawa, jest odmowa stawania na obowiązkowy pobór — czyli faktycznie odmowa uczestnictwa w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Ciekawe, że ten przepis dotyczy tylko obywateli międzynarodowo uznanych rosyjskich regionów.

Natomiast u tych 'obywateli', którzy otrzymali rosyjskie paszporty na okupowanych ukraińskich terytoriach, za odmowę od obowiązkowego poboru w kraju-agresorze obywatelstwo nie będzie odbierane. Rosja jest gotowa wydawać okupowanym Ukraińcom paszporty, nawet jeśli odmówią oni udziału w obecnej wojnie po stronie agresora.

Przypomnijmy, że wcześniej pisaliśmy, że internecie. Dodamy, że informowaliśmy o tym, że telefonu.

Reżim Putina w Rosji kontynuuje przyjmowanie sowieckich metod kontroli i represji, co staje się zagrożeniem dla wolności i praw człowieka w kraju. Ustawa o odbieraniu paszportów za odmowę stawania na obowiązkowy pobór świadczy o zaostrzeniu sytuacji w rosyjskim społeczeństwie oraz wewnętrznego napięcia politycznego.

Czytaj także

Reklama