Ukraińska flaga powiewa na Kinburnskej Mierzei – wróg wycofał się po ostrzale.

Ukraińska flaga powiewa na Kinburnskej Mierzei – wróg wycofał się po ostrzale
Ukraińska flaga powiewa na Kinburnskej Mierzei – wróg wycofał się po ostrzale

Odzyskanie kontroli nad Kinburnskej Mierzeją

Jak informuje Espreso.tv: Siły Zbrojne Ukrainy (ZSU) umieściły swój sztandar na Kinburnskej Mierzei po tym, jak intensywny ogień artyleryjski zmusił przeciwnika do opuszczenia zajmowanych stanowisk. Dzięki temu kluczowy obszar nad Dnieprzańsko-Bużańskim Limanem ponownie znalazł się pod ukraińską kontrolą. To strategiczne miejsce pozostawało pod okupacją wojsk rosyjskich od wiosny 2022 roku.

ZSU przeprowadziły zmasowane uderzenie na umocnienia wroga, w wyniku czego jednostki okupacyjne porzuciły część fortyfikacji. Opanowanie tego terytorium ma istotne znaczenie dla zabezpieczenia dostępu do szlaków wodnych i stabilizacji sytuacji w regionie.

Przełom na froncie

Już 8 czerwca ruch „ATESH” informował o ewakuacji rosyjskich żołnierzy z Kinburnskej Mierzei, co potwierdzało zmianę układu sił na tym odcinku. Podniesienie ukraińskiej flagi stało się symbolicznym potwierdzeniem odzyskania panowania nad tym ważnym punktem.

Przejęcie kontroli nad Mierzeją to kolejny krok w działaniach ZSU, które konsekwentnie umacniają swoją pozycję. Sukces ten może wpłynąć na dalszy przebieg konfliktu oraz ewentualne przetasowania na linii frontu.


Czytaj także

Reklama