Субсидії 2025: що треба знати про нову процедуру оформлення.
![Святенко Тамара](/img/sviatenko.png?v1)
![Субсидії 2025: нова процедура оформлення](/uploads/aOom4M3WI2KsbEdHIX44ddYcT7JjeU0dJqSwyf6S.jpeg)
Протягом останніх місяців уряд ініціював низку змін до програми житлових субсидій і пільг на житлово-комунальні послуги, яка вже багато років дає додаткову підтримку сотням тисяч потребуючим українців, які не можуть вчасно сплачувати за ЖКП.
Нещодавно український уряд вніс кілька змін до програми житлових пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг. Ця програма вже деякий час забезпечує додаткову підтримку тим, хто не може вчасно розраховуватись за комунальні послуги.
Раніше більшість українців з правом на соціальні пільги отримували їх без урахування доходу сім'ї. Проте тепер зміни набувають чинності і застосовуються лише для нових споживачів. Якщо родина звернулася з проханням про допомогу з першого січня 2025 року, то право на отримання пільги залежатиме від загального доходу сім'ї, починаючи з першого січня 2025 року. Але для тих, хто оформив пільги до 31 грудня 2024 року, зміни застосовуватимуться після закінчення опалювального сезону 2024/2025 років.
Проте, є винятки з цього правила. Воно не стосується учасників бойових дій та осіб з інвалідністю через війну, для яких умови надання пільг залишаються незмінними.
По-друге, коло осіб, які можуть отримати субсидію, було розширено. Граничні витрати на товари широкого вжитку збільшилися, що дає можливість більшій кількості людей претендувати на цю допомогу.
Починаючи з першого січня 2025 року, уряд збільшив граничну суму покупок, яка обмежує призначення субсидії, з 50 000 до 100 000 гривень. Також, якщо сім'я купує генератор електроенергії з сонячного випромінювання або вітру вартістю до 150 000 гривень, або сплачує по одноразовому кредиту до 150 000 гривень за установку, ці витрати не будуть враховуватися при призначенні субсидії.
Третя зміна стосується порядку обчислення середньомісячного доходу сім'ї для нарахування субсидії. Тепер до доходу не враховуватиметься лише податок на доходи фізичних осіб, а також військовий збір.
Нова пільга для учасників бойових дій стосується оплати комунальних послуг. Закон "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" надає учасникам бойових дій право на 75% знижку на оплату квартплати та комунальних послуг.
Основні критерії для отримання знижки це опалювальна площа 21 квадратний метр на особу, яка постійно проживає в житловому приміщенні, та додаткові 10,5 квадратних метрів на сім'ю.
Отримати пільги на комунальні послуги можуть лише особи зі статусом учасника бойових дій. Якщо статус не підтверджено, пільги не надаються. Подати заявку на субсидію можна через "Дія", найближчий сервісний центр або персональний кабінет на веб-порталі ПФУ.
У найближчий час очікуються ще дві нововведення. По-перше, Мінсоцполітики готує зміни до порядку призначення житлових субсидій (Положення №848), які дозволять клієнтам самостійно надавати інформацію про свої комунальні послуги для отримання допомоги.
Наразі Мінсоцполітики працює над змінами до правил призначення житлових субсидій (Положення №848). Ці зміни дозволять споживачам самостійно надавати дані про свої комунальні послуги для отримання допомоги, коли надавачі послуг не подали своєчасну інформацію для розрахунку субсидій. Цей крок має на меті захистити вразливі категорії населення, які через недбалість окремих надавачів послуг не отримують законодавчо передбачену допомогу.
З іншого боку, уряд підтримав проєкт Закону, який має забезпечити дотримання субсидії як адресної допомоги. Документ пропонує стимулювати отримувачів монетизованих пільг спрямовувати ці кошти на оплату житлово-комунальних послуг. Проте ця зміна ще не виконана.
Уряд також підтримав проєкт Закону, який спрямований на забезпечення відповідності субсидій як адресної допомоги. Пропонується стимулювати отримувачів монетизованих пільг використовувати ці кошти саме на оплату житлово-комунальних послуг. Проте зараз ця зміна ще не була прийнята.
У Мінсоцполітики зазначають, що деякі отримувачі пільг використовували гроші на інші потреби, що призвело до зростання заборгованості перед критичними інфраструктурними підприємствами. Зараз Пенсійний фонд має борг перед 17 тисячами пільговиків, які подали заяву на субсидії, а загальна сума боргу складає 52,7 мільйона гривень.
Адвокати вважають, що всі зміни, запроваджені з 2025 року, не призведуть до зменшення кількості отримувачів субсидій. Створення єдиного підходу та можливість самостійно надавати інформацію про сплату комунальних послуг свідчать про те, що уряд намагається захистити найуразливіші категорії населення. Тому ймовірніше за все, кількість отримувачів пільг зросте.
Адвокат Єлизавета Коробейнікова зазначає, що, можливо, деякі споживачі, чий дохід перевищуватиме ліміт, втратять право на пільгу через застосування єдиного підходу. Однак завдяки можливості самостійно надавати інформацію про платежі більшість людей зможе отримати субсидію. Так само, завдяки збільшенню обмежуючої ставки на одноразові витрати.
Читайте також
- KPMG: інвестиції в технології принесли прибуток 87% компаній
- Окупанти з Чорноморського флоту вивозять сім'ї з Криму до Росії
- Тарифна війна: ЄС готовий відповісти на дії США щодо сталі
- Затягування війни збільшує загрози для Росії - ЗМІ
- Нафтовий ринок відреагував на тарифні плани Трампа
- Франція суттєво посилила бойовий потенціал літаків Mirage для ЗСУ