Святвечір 2024: як святкувати, прикмети, традиції та заборони.

Святкові страви на Святвечір
Святкові страви на Святвечір

24 грудня українці святкують Святвечір за новоюліанським календарем. Цей день має свої традиції і заборони, пов'язані з Різдвом Христовим.

Традиції на Святвечір

Основна традиція Святвечора - зібратися за одним столом з родиною, коли на небі з'явиться перша зірка.

Але варто зазначити, що у цей день триває строгий Різдвяний піст, тому заборонено їсти м'ясні страви. Вечеря має бути пісною, а головним обрядовим стравою завжди була кутя. Деякі набожні люди можуть постити протягом усього дня. Традиція говорить, що якщо дівчина хоче успішно вийти заміж, вона має поститися на Святвечір до святкової трапези.

На столі звичайно стелять солому або сіно, а зверху кладуть скатерту. Під скатерттю, по кутках столу, розкладають зубці часнику, щоб захистити дім від злих сил і хвороб.

Вся родина збирається за святковим столом, на якому має бути 12 страв. Зазвичай на стіл ставлять одну додаткову порожню тарілку - на випадок, якщо в будинок завітає несподіваний гість. Деякі повір'я кажуть, що цю тарілку ставлять для члена родини, який не дожив до Святвечора.

Господар має обов'язково прочитати молитву перед початком трапези, запалити різдвяну свічку, і першим/ою скуштувати кутю. Традиція говорить, що на Святвечір треба спробувати всі 12 страв.

Також на Святвечір господар вносить до дому дідуха і ставить його під образами. Цей сноп (жито, пшениця або вівсяні колоски) символізує добробут, гарний врожай і достаток.

У народі також існує повір'я, що якщо запалена свічка на столі тріскає і має неспокійне полум'я, то таким буде і наступний рік. Після трапези треба ще раз помолитися. Наймолодший член сім'ї збирає всі виделки і зв'язує їх сіном. Віриться, що це збереже родину єдиною.

Існує давнє повір'я, що на Святвечір душі померлих приходять навідати родичів. Тому недоїдені страви залишають на столі на ніч, щоб пригостити померлих.

Після вечері господар має обойти оселю - вийти до саду зі сокирою і символічно вигрозити деревам, які не плодоносять, що вони будуть порубані наступного року, якщо будуть плоди. Предки також вірили, що на Святвечір свійські тварини вміють говорити людською мовою, але якщо господар почує такі розмови, то приверне на себе смерть.

Прикмети на Святвечір

  • Багата кутя зі зірками на небі - кури добре нестимуться, а горох гарно вродить.
  • Місячна ніч - буде щедрий врожай овочів.
  • Дерева вкрилися кригою - горіхи будуть хорошої якості.
  • Якщо на Святвечір тепло - весна буде холодною.
  • Якщо на свято йде сніг - рік буде успішним.

Заборони на Святвечір

Варто пам'ятати, що за святковий стіл не можна сідати в старому і негарному одязі. Одяг має бути не лише чистим і доглянутим, але й бажано світлих кольорів. У цей день також не можна стригтися та голитися.

Під час Святвечора потрібно дотримуватись посту - заборонено їсти м'ясо, яйця і молочні продукти, але рибу можна. Також не варто переїдати. Крім того, необхідно вкластися у підготовку до свята, оскільки якщо будете жадібною цього дня, то цілий наступний рік будете жити в злиднях. Крім того, на Різдво не можна їсти кутю, яка стояла на святвечірньому столі.

Строго заборонено лаятися, брехати чи говорити погано про інших людей. Святвечір має пройти в дружній атмосфері. Також на це свято заборонено відмовляти у милостині.

Оскільки Святвечір є тихим святом, гучні веселощі варто відкласти. Проте після трапези можна починати колядувати, щоб прославити народження Христа.


Читайте також

Отримай доступ в канал свіжих новин 112.ua