«За спиною Онуфрія». Архієреї УПЦ МП засудили усунення Росією митрополита Донецького Іларіона.

Засудження усунення митрополита Донецького
Засудження усунення митрополита Донецького

Архієреї Української церкви Московського патріархату засудили звільнення ієрархів УПЦ МП на тимчасово окупованих територіях

29 архієреїв Української православної церкви Московського патріархату засудили дії РПЦ щодо звільнення ієрархів УПЦ МП на тимчасово окупованих територіях. Про це йдеться у заяві архієреїв.

24 жовтня 2024 року синод Російської православної церкви прийняв рішення звільнити митрополита Донецького і Маріупольського Іларіона від управління Донецькою єпархією УПЦ МП та відправити його на спокій. Раніше були звільнені архиєреї інших єпархій УПЦ МП на територіях, тимчасово окупованих Росією.

Ці рішення були ухвалені в односторонньому порядку, без будь-якого погодження з Українською Православною Церквою, яка є канонічно самостійною згідно з Томосом (Грамотою) Патріарха Олексія II від 27 жовтня 1990 року та підтверджено рішенням Собору Української Православної Церкви 27 травня 2022 року

Архиєреї УПЦ МП засуджують ці рішення і вважають їх неканонічними.

Крім цього, це рішення спрямоване на підрив самостійності України та самого буття Української Православної Церкви в тяжких умовах воєнних дій на території України. Адже антиканонічне звільнення митрополита Іларіона, українця за походженням, будівничого Донецької єпархії, багаторічного архипастиря на Донеччині та призначення на його місце архиєрея-росіянина свідчить саме про прагнення Москви анексувати канонічну територію Української Православної Церкви з метою знищення її самостійності та незалежності. Ми не погоджуємось із таким рішенням, вимагаємо його негайної відміни, закликаємо до поваги кордонів канонічної Української Православної Церкви, суверенітету та територіальної цілісності України

Представники УПЦ МП стверджують, що рушієм заяви є саме одеський митрополит Агафангел. Він мав давні дружні стосунки з донецьким Іларіоном, тому міг почати таку активність, коли останнього зняла Москва наприкінці жовтня, а УПЦ МП промовчала.

До слова, минулого року у Сімферопольській єпархії відправили на покій митрополита УПЦ Лазаря, а замість нього поставили росіянина. Лазар також був поважною фігурою в УПЦ, але на його захист ніхто не став.

Сам Агафангел є постійним членом синоду УПЦ МП, має великий вплив на Церкву і колись вважався проросійським. Проте останнім часом робив різкі заяви у бік Москви, особливо коли російська ракета знищила кафедральний собор УПЦ в Одесі.

Деякі представники УПЦ МП розцінили ініціативу 31 єпископа як спробу глорифікувати донецького Іларіона. А це робити у Церкві не радять, адже, як твердять співрозмовники, Іларіон сам нещодавно підписав звернення до РПЦ взяти його єпархію до свого складу. Він, ймовірно, розраховував, що посаду йому все ж збережуть.

Президент України Володимир Зеленський відреагував на рішення Верховної Ради щодо законопроєкту про заборону Московської церкви. За словами президента, парламентарі ухвалили закон щодо "духовної незалежності України".

Верховна Рада ухвалила урядовий законопроєкт щодо заборони діяльності в Україні релігійних організацій, що мають керівний центр у державі, яка здійснює збройну агресію проти України. Під це визначення потрапляє Московська церква, яка працює в Україні під брендом УПЦ МП.


Читайте також

Отримай доступ в канал свіжих новин 112.ua