Що таке монетаризм простими словами.
Економічна система складна і водночас цікава. Наприклад, такий термін як монетаризм, який цікавий і досить корисний. Простими словами це окрема система, з єдиною метою. Йдеться про грошовий стандарт, але через метал. Тобто зазвичай через золото або срібло.
Розбираючись, що таке монетаризм (що це як поняття) і що це як процес, варто розглянути і супутні терміни. Все це буде корисно для інвесторів.
Що монетаризм це таке?
Отже, це досить популярна система. У ній вартість усіх грошей і зобов'язань визначається кількістю цього металу. У багатьох країнах така система працює, і досить успішно.
Що ж до самого терміна, то він перекладається як “один” і “метал”. Тобто це система, в якій головним відправним механізмом є дорогоцінний метал. Монети з цього металу вважаються основною формою грошей, а паперові гроші забезпечуються його запасами. Якщо говорити ще простіше, то у всьому процесі є свій обіг грошей, але вся їх цінність підкріплюється саме металом (зазвичай золотом). Наприклад, при золотому стандарті вартість грошей визначається кількістю золота.
У монетаризму є кілька видів. Зазвичай йдеться про 2 виду (кожен з них має свої причини, чому процес взагалі відбувається).
Про які види йдеться:
-
Золота система. Тобто в основі системи лежить золото, а ще монети карбуються з золота або гроші забезпечуються золотим запасом. Для прикладу, можна згадати Британію в XIX столітті, США на початку XX століття.
-
Срібна система. Основною, звичайно, є срібло. Така система використовувалася до золотої.
Ці системи досі використовуються, але не так часто.
Як працює така система?
Ця система проста і зрозуміла. У монетаризмі гроші мають внутрішню цінність, оскільки виготовлені з дорогоцінного металу або повністю забезпечені його запасом. Виходячи з цього, є і основні механізми роботи:
-
Для початку потрібно провести карбування монет. Держава виробляє монети з обраного металу, які вільно обертаються в економіці.
-
Не можна забувати і про забезпечення паперових грошей. Якщо в обігу перебувають паперові гроші, їх можна обміняти на метал у банку.
-
Важливим аспектом є і контроль цінності. Вартість грошей визначається фіксованою кількістю металу, що допомагає уникнути інфляції.
У монетаризму є свої явні плюси. Про які переваги йдеться:
-
По-перше, йдеться про стабільність валюти. Забезпечення грошима металу допомагає уникнути інфляції, оскільки кількість грошей обмежено реальними запасами.
-
Також так можна спростити торгівлю, особливо міжнародну. Єдиний стандарт, наприклад золото, полегшує розрахунки між країнами.
-
До того ж підвищується довіра до грошей. Гроші, забезпечені металом, викликають більше довіри у населення.
Всього цього достатньо, щоб система продовжувала функціонувати. Проте, у системи є і свої недоліки. Йдеться про:
-
Суттєве обмеження по ресурсах. Кількість металу обмежена, що може уповільнювати економічний ріст.
-
Такая система має пряму залежність від криз. Коливання цін на метал можуть викликати економічні потрясіння.
-
Не можна забувати про складність по забезпеченню. Видобуток і зберігання металу вимагають значних витрат.
Тобто цей процес не є ідеальним.
Приклади, як відбувається монетаризм у різних країнах
У багатьох країнах ця система працювала і працює досі. Кілька прикладів:
-
Золотий стандарт Британії. Британія першою ввела золотий монетаризм у 1816 році. Система забезпечувала економічну стабільність і допомагала розвивати міжнародну торгівлю.
-
Срібло в Китаї. Китай довгий час використовував срібло як основу своєї грошової системи, що забезпечувало стабільність в аграрній економіці.
-
Золотий стандарт Америки. США офіційно ввели золотий стандарт у 1900 році, що зробило долар однією з найбільш стабільних валют того часу.
Тобто країни, які використовують такі стандарти, демонструють, наскільки добре працює подібна система.
Що ж до сучасності, то такий метод майже не використовується. Сучасні гроші є фіатними, тобто їх цінність не прив'язана до якогось металу, а визначається довірою до держави. Що ж до актуальності, то можна виділити:
-
Золото залишило за собою роль надійного резерву (особливо центральних банків).
-
Ідеї монетаризму використовуються в криптовалютній сфері (наприклад, стейблкоїни, забезпечені золотом).
Тобто система не нова, і вона часто не використовується, але й повністю не втрачає актуальність.
Що стосується України?
Стабільність грошей в Україні залишається актуальним питанням. Монетаризм пропонує кілька ідей, які можуть бути корисні:
-
Це може дозволити стабілізувати гривню. Закріплення курсу національної валюти за металом могло б підвищити її довіру на міжнародній арені.
-
Слід згадати про золотий резерв. Укреплення золотого запасу НБУ може бути способом підвищити стійкість економіки.
-
Також це може стати альтернативою для заощаджень. Громадяни України все частіше інвестують у золото і срібло як надійні активи в умовах інфляції.
Проте, йдеться просто про ймовірність використання такої системи. На ділі реалізувати сміливі плани не так і просто.
Хоча повернення до класичного монетаризму маловірогідне, його елементи можуть бути корисні:
-
Головною роллю може залишитися створення резерву.
-
Також у криптовалюті такий механізм теж може бути корисним.
-
Не можна забувати про застосування ідей монетаризму в міжнародній торгівлі.
Виходячи з цього, можна зробити логічний висновок, що монетаризм — це економічна система, яка базується на одному дорогоцінному металі. Ця система проста і практично вона не використовується. У минулому вона забезпечувала стабільність і довіру до грошей, але мала свої обмеження. Для України в 2024 році ідеї монетаризму залишаються актуальними, особливо в контексті стабільності національної валюти та економічної захисту громадян.
Читайте також
- Що таке емісія простими словами
- Що таке ембарго (embargo) простими словами
- Що таке мораторій простими словами
- Що таке коефіцієнт Джині просто пояснено?
- Що таке консолідація боргів простими словами
- Що таке інституціоналізм простими словами