Кількість дезертирів у матеріалі Financial Times завищена втричі: дослідження.
За інформацією Financial Times, за 10 місяців в Україні стали дезертирами 60 тисяч осіб. Однак, офіційна статистика Генеральної прокуратури України засвідчує, що це число майже втричі менше. За даними розслідування, Financial Times неправильно розглядає питання дезертирства (стаття 408 Кримінального кодексу України) та самовільного залишення частини (стаття 407 ККУ). Юристи пояснюють, чому це важливо та як такі помилки підтримують російську пропаганду.
За дезертирство відкрито менш кількість справ, ніж за самовільне залишення частини
За 10 місяців цього року було відкрито 19 922 кримінальних справ за дезертирство. Це число зростає щороку: в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, воно зросло в 3,7 рази. Але тільки у 3% справ була надана підозра, а в 1,3% з них відбулося судове слухання.
У той же період було відкрито 41 950 кримінальних проваджень через самовільне залишення частини, що вдвічі більше, ніж через дезертирство. Кількість справ за статтею 407 зросла в 3,3 рази за рік. Розслідування справ про самовільне залишення частини є більш ефективними: у 13% з них була надана підозра, а до суду дійшли 7%.
Розходження у кваліфікації правопорушень
Юристи пояснюють важливість розуміння відмінностей між дезертирством та самовільним залишенням частини. Обидва правопорушення відносяться до форм самовільного залишення місця служби. Але вони відрізняються поведінкою військового та метою цих дій. Якщо особа звертається за допомогою з метою повернутися на службу, то це вважається самовільним залишенням частини. Дезертирство, з іншого боку, означає приховування від правоохоронних та військових органів, щоб уникнути проходження військової служби. Дезертирство є особливо тяжким військовим злочином і карається позбавленням волі до 12 років.
Умови повернення на службу
Згідно з новим законом, військовослужбовці, які перш ніж самовільно залишити місце служби або дезертирувати, можуть добровільно повернутися на службу до 1 січня 2025 року та бути позбавленими кримінальної відповідальності. За останні три місяці понад 8 тисяч військовослужбовців скористалися цією можливістю.
Закон №11322, який регулює питання звільнення військових від кримінальної відповідальності за самовільне залишення частини та дезертирство, було прийнято Верховною Радою.
Слід зауважити, що військові, які самовільно залишали свої частини, вже почали повертатись на фронт.
Читайте також
- Росіяни намагаються «палити обличчя» вбитих військових з КНДР, аби приховати втрати – Зеленський
- За лічені дні до Сирії з Туреччини повернулись тисячі біженців
- Ціни на какао встановили новий рекорд. Як це вплине на вартість шоколаду
- Очільниця Мінветеранів повідомила, на якій стадії будівництво Національного військового кладовища
- Рівень симпатії українців до Польщі знизився вдвічі з 2022 року: опитування
- Росія відверто заявила: почне війну з НАТО у найближче десятиліття