Норвегія зафіксувала стрибок радіації на кордоні з РФ.

Стрибок радіації біля кордону з РФ
Стрибок радіації біля кордону з РФ

Норвезьке агентство з радіаційної та ядерної безпеки (DSA) виявило цезій у повітрі, але кількість його є дуже низькою. Цю інформацію опубліковано Barrents Observer.

Фільтри з Віксйоф'єлла і Сванховда, які аналізуються у відділі аварійної готовності в Пасвіку, показали наявність радіоактивного цезію-137. Видно, що він з'явився між 9 і 12 вересня.

"Рівні цезію-137 перевищують норму, але не становлять загрози для людей і середовища. Ми помітили концентрацію 5 мкБк/м3 на фільтраційній станції у Сванховді на 37-му тижні (9-16 вересня), і таку ж концентрацію вимірили на станції у Віксйоф'єллі на 36/37-му тижні (5-12 вересня)", - заявив Бредо Меллер з підрозділу аварійної готовності DSA у Сванховді.

Представники DSA заявили, що протягом наступних декількох днів проведуть додаткові аналізи. "Не здивуємося, якщо результати будуть на такому ж рівні, як були сьогодні", - додав Меллер.

Під час перевірки фільтрів не було виявлено жодних інших радіоактивних ізотопів. Невідомо, чи виявили подібні результати при вимірюваннях на російському боці кордону.

Інші фільтри на півночі Норвегії та фінській Лапландії не виявили зростання рівня цезію протягом останнього тижня. Цезій-137 утворюється як продукт поділу при роботі ядерного реактору.

На підводних човнах і криголамах, які працюють у Баренцевому морі, є багато морських реакторів. Грандіозні стратегічні навчання "Океан-2024" завершилися 16-го вересня, але невірогідно, щоб така високе вміст цезію-137 був викликаний морським реактором. Ймовірніше, малий викид цезію-137 можливий під час запуску або обслуговування реактора або під час роботи з відпрацьованим ядерним паливом.

За словами Меллера, цезій також може з'явитися внаслідок лісових пожеж. Гострота радіоактивних осадів після аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році і навіть атмосферних ядерних випробувань до 1962 року все ще можна виміряти в природі. Піврозпад цезію-137 триває приблизно 30 років.

Barrents Observer зазначає, що російські розробники з "Росатома" цього літа і восени працювали на полігоні Паньково на Новій Землі. Вони випробовують крилату ракету з ядерним двигуном "Буревісник", яка, ймовірно, має відкрите охолодження для міні-реактора.

Однак, роботи на полігоні засекречені, і дуже мало інформації стає відомою. Немає офіційних звітів про випробування "Буревісника", але можна побачити деякі підтвердження, дивлячись на щоденні супутникові знімки з Арктичного архіпелагу.

Протягом цього літа, Barrents Observer бачив кілька вантажних суден і суден спеціального призначення у водах за межами Паньково. Також, протягом останніх тижнів два великі транспортні літаки Іл-76 Росатома періодично паркувалися в аеропорту Рогачево на Новій Землі. Ці літаки, ймовірно, виконують операції, пов'язані з випробуваннями "Буревісника".

Виміряний радіоактивний ізотоп у Фіннмарку, ймовірно, дістався туди здалеку, залежно від напрямку вітру.

Нагадаємо, якщо Захід дозволить Україні використовувати свої дальнобійні ракети, російський президент Володимир Путін може організувати навчання з застосування тактичної ядерної зброї.

Також, пожежу у Чорнобильській зоні на території Київської області загасили працівники Державної служби з надзвичайних ситуацій. Вогонь охопив площу 421 га.


Читайте також

Отримай доступ в канал свіжих новин 112.ua