Rząd zmienia zasady odroczenia mobilizacji: kto straci prawo do ulg.

Rząd zmienia zasady odroczenia mobilizacji: kto straci prawo do ulg
Rząd zmienia zasady odroczenia mobilizacji: kto straci prawo do ulg
Rząd proponuje zmianę zasad udzielania odroczenia od mobilizacji dla studentów i nauczycieli. Projekt ustawy planowany jest do zarejestrowania w Radzie Najwyższej, po czym zostanie rozpatrzony przez parlament. O tym 13 sierpnia poinformował poseł Ukrainy Ołeksij Honczarenko.

Jak zmienią się zasady udzielania odroczenia

Zgodnie z propozycją, odroczenie będą przyznawane tylko studentom, którzy rozpoczęli naukę 'nie później niż rok przed osiągnięciem maksymalnego wieku do odbycia podstawowej służby wojskowej', uczą się w trybie dziennym lub dualnym oraz w ramach normatywnego czasu zdobycia wykształcenia. Takie zmiany wpłyną zarówno na studentów uczelni wyższych, jak i na tych, którzy uczą się w instytucjach kształcenia zawodowego, technicznego i przedwyższego.

Jeśli chodzi o odroczenie dla naukowców i nauczycieli, to w przypadku wprowadzenia zmian, prawo do niego będą mieli pracownicy naukowi, naukowo-dydaktyczni oraz pedagogiczni, którzy mają stopień naukowy lub pracują w instytucjach edukacyjnych lub naukowych na co najmniej 0,75 etatu.

Wprowadzone zmiany w zasadach udzielania odroczenia od mobilizacji dla studentów i nauczycieli mają na celu zrównoważenie konkretnych warunków dla różnych kategorii osób. W szczególności zmiany te mogą ułatwić warunki dla studentów i wzmocnić rolę naukowców i nauczycieli w społeczeństwie.

Czytaj także

Reklama