Що таке дивіденди і як вони виплачуються.
Важливою частиною заробітку в інвестуванні є дивіденди. Це своєрідний пасивний дохід, який може отримувати в теорії кожен. Проте, багатьом досі складно розібратися, дивіденди що це таке і за що платять такі виплати. До того ж на перший погляд ця система здається складною, як оформити, як отримати, як отримувати регулярно і інші питання залишаються таємницею, покритою мраком.
Разом з цим розібратися, що таке дивідендна дохідність і що це в цілому, буде корисно всім інвесторам. Адже це простий і зрозумілий інструмент. Адже зрозумівши, що таке дивідендний дохід, можна заробляти і буквально нічого не робити.
Що таке дивіденди і як їх отримати?
Отже, що таке дивіденди простими словами: це прибуток компанії, а точніше її частина, яку компанія виплачує тим, хто купив раніше її акції (акціонери). Тобто акціонер отримує дохід тільки по факту володіння цими акціями. Тому, що означає дивіденди, це винагорода акціонерів за те, що вони вчасно інвестували в акції певної компанії. В цілому, саме компанія і зацікавлена в тому, щоб співпраця з акціонерами тривала досить довго. В свою чергу, розмір дивідендів залежить від прибутку компанії і рішень, що приймаються її керівництвом і радою директорів.
Дивіденди, що й не дивно, мають свої різні види. Вони залежать в першу чергу від компанії і від того, про який розмір доходу взагалі йдеться. Основні види дивідендів, на які точно потрібно звернути увагу:
-
Дивіденди у вигляді класичних грошей. Це найпопулярніший вид, при якому виплата здійснюється грошима. Це дозволяє акціонерам відразу отримувати фінансову вигоду.
-
Дивіденди через акції. Це виплата акціями компанії, що збільшує частку акціонера. Таким чином, акціонер може отримати більше акцій замість грошових виплат.
-
Є і окремий вид дивідендів, які називають натуральні. Це рідкісний тип дивідендів, коли акціонери отримують товари або послуги компанії. Зазвичай такий вид застосовується великими корпораціями.
В цілому, це всі види дивідендів, на яких можна легко заробити.
Хто і як виплачує дивіденди?
Дивіденди не є універсальним поняттям. В першу чергу, рада директорів компанії (чиї акції стали інвестицією) і приймає рішення, які будуть виплати для акціонерів. В цілому, затвердження дивідендів має певні етапи:
-
Для початку проводиться планування бюджету. Рада директорів аналізує фінансові показники компанії і визначає, яку частину прибутку можна направити на виплату дивідендів.
-
Далі потрібно розглянути результати діяльності всієї компанії. Важливо врахувати не тільки поточні показники, але й прогнозований ріст компанії, інвестиційні проекти і можливі економічні ризики.
-
Далі збираються акціонери. На цьому засіданні затверджується виплата дивідендів, включаючи їх розмір і форму.
Цього достатньо, щоб потім виплатити дивіденди.
Як виплачують дивіденди в Україні?
В Україні, навіть під час війни, продовжують виплачуватися дивіденди. Як і скрізь у світі для отримання дивідендів акціонерам слід пройти кілька кроків, що забезпечують законність їх виплат і дотримання всіх формальностей. Тобто цей процес триває. Як виплата дивідендів відбувається в Україні:
-
Підтвердження права на дивіденди. Щоб отримати дивіденди, необхідно бути акціонером на встановлену дату відсікання (дата фіксації реєстру). Це день, коли компанія фіксує список усіх акціонерів, які отримають дивіденди. В Україні компанії зазвичай публікують інформацію про дату фіксації і дату виплати.
-
Далі відбувається утримання податків. З дивідендів утримується податок на доходи. В Україні податок на дивіденди для фізичних осіб складає 5%, що робить дивідендні доходи привабливими з податкової точки зору.
-
Вже після цього йде виплата самих дивідендів. Якщо йдеться про гроші, то вони надходять на рахунок акціонера. Якщо акціонні дивіденди додаються до кількості акцій, якими володіє акціонер.
Для виплат дивідендів є і відведене кількість днів (за них і доведеться все виплатити).
Які взагалі є плюси отримання дивідендів в Україні:
-
Регулярний дохід. Акціонери отримують стабільний дохід, особливо якщо йдеться про великі компанії, що виплачують дивіденди кожен рік.
-
Такі інвестиції вважаються одними з найстильніших. Дивіденди вказують на фінансову стійкість компанії, що може підвищити довіру акціонерів.
-
Також дивіденди дозволяють забезпечити приріст капіталу. При реінвестуванні дивідендів (в разі акційних дивідендів) акціонери можуть збільшити свою частку в компанії і отримати більше вигод у майбутньому.
Проте, дивіденди, точніше процес їх нарахування, пов'язані з ризиком. Про що йдеться:
-
Виплати хоч і приходять з певною періодичністю, але не так часто, як хотілося б акціонерам. Тобто про регулярність виплат мова навіть не йде. В деяких випадках компанія може призупинити виплату дивідендів, якщо зіткнеться з фінансовими труднощами.
-
Такий дохід не може бути стабільним. Дивіденди залежать від прибутку компанії, тому в роки збитків дивіденди можуть відсутніми.
-
Також через дивіденди досить велике податкове навантаження. В деяких випадках податки на дивіденди можуть виявитися більш високими, ніж очікувалося.
В цілому, щоб задуматися про дивіденди, потрібно зважити всі плюси і мінуси такого інвестування, особливо в Україні в 2024 році.
Пару слів потрібно сказати про те, як взагалі можна дізнатися про дивіденди компанії:
-
Річні звіти. Компанії зобов'язані публікувати фінансову звітність, в якій зазвичай вказані рішення про дивіденди.
-
Публікації. Мова йде про офіційні джерела інформації. Рішення про виплати часто публікуються на офіційних сайтах компаній.
-
Є і окремі платформи для акціонерів.
Таких джерел буде достатньо, щоб дізнатися, коли будуть виплати.
Читайте також
- Політична криза в Німеччині позначиться на виплатах біженцям: на що чекати українцям
- ПФУ відповів, у якому разі можна продовжити пенсію у зв'язку з втратою годувальника
- Укрзалізниця змінила маршрут поїзда на одному з найпопулярніших напрямків: новий графік
- Дуда назвав Рютте умову для передачі Україні винищувачів МіГ-29
- Сонячні панелі більше не перешкода: як тепер можна отримати субсидію на комуналку
- «Тисяча гривень Зеленського» – ґрунт для соціального експерименту