Dania przestaje używać węgla. Priorytet dla energii odnawialnej.
Dunska firma energetyczna Ørsted zamknęła swoją ostatnią elektrownię węglową pod koniec sierpnia. Elektrociepłownia w Esbjergu na zachodzie kraju została przekształcona na certyfikowaną, zrównoważoną biomasę od 2006 roku. Informuje o tym Balkan green energy news.
W październiku 2022 r. władze Danii nakazały firmie Ørsted kontynuowanie eksploatacji bloku 3 w Esbjergu i przywrócenie działalności bloku 4 w Studstrupie, który został zawieszony i w głównej mierze korzystał z węgla, oraz bloku 21 na zakładzie w København, który spalał olej. Ostatnie dwie elektrownie zostały zamknięte wraz z Esbjergiem, poinformowało przedsiębiorstwo komunalne.
W ten sposób Dania, posiadająca największy wolumen energii wiatrowej na świecie, zamknęła swoją ostatnią elektrownię węglową. Wielka Brytania będzie kolejnym krajem, który zamknie swoje obiekty energetyczne oparte na węglowodorach. W ciągu ostatnich kilku lat lista europejskich krajów z tego typu obiektami znacząco się skurczyła.
Kilka lat temu rządy krajów europejskich wahają się w określeniu terminów zakończenia używania stałych paliw kopalnych.
W tym samym czasie właściciele elektrowni węglowych, w tym państwowe firmy energetyczne, coraz częściej wzywają do zaniechania pracy, ponieważ konkurują z odnawialnymi źródłami energii i cierpią z powodu emisji CO2 i innych wymagań ekologicznych.
Czytaj także
- Atak dronów na Zaporoże: dwie ofiary śmiertelne, dziewięciu rannych, w tym dziecko
- Atak dronów na obwód czernihowski: w ogniu dom, ranni ojciec i 14-letnia córka
- 23 czerwca we Lwowie: burze, upał do +29°C i ostrzeżenia pogodowe
- Trzy wsie pod Charkowem bez gazu: lista miejscowości i ulic objętych przerwą w dostawie
- Krym w ogniu: uderzenia na elektrownię i siedzibę FSB, przerwy w dostawie prądu i gigantyczny korek na moście
- Prąd wraca do dwóch dzielnic stolicy: mieszkańcy poznają termin wznowienia dostaw

