Unia Europejska w ciągu pół roku pozyskała więcej energii elektrycznej zielonej niż z paliw kopalnych.
Unia Europejska przekroczyła poziom 50% wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych
Zgodnie z corocznym raportem "Stan Unii Energetycznej", Unia Europejska odnotowała znaczący postęp w korzystaniu z źródeł energii odnawialnej (OZE). W pierwszym półroczu bieżącego roku przekroczyła poziom 50% energii pozyskanej z OZE. Jest to pierwszy przypadek, kiedy OZE przewyższają ilość energii wyprodukowanej z paliw kopalnych.
Komisarz UE ds. energii Kadri Simson uważa to za sukces, zauważając, że "UE jest obecnie dobrze przygotowana do osiągnięcia swoich celów klimatycznej neutralności".
Jednak istnieje problem braku długoterminowych krajowych planów klimatycznych państw członkowskich UE (NECPs - Krajowe plany energetyczne i klimatyczne), które są konieczne do monitorowania postępów w osiągnięciu celów klimatycznych UE do 2030 roku.
Komisarz wezwał państwa członkowskie do przedstawienia swoich narodowych planów energetycznych i klimatycznych (NECPs). Niestety, do dziś Komisja Europejska otrzymała tylko 10 takich planów, co oznacza naruszenie terminu, który upłynął 30 czerwca.
Niemcy i Francja już przedstawiły swoje plany, podczas gdy Hiszpania i Polska jeszcze nie spełniły tego wymogu.
Czytaj także
- Atak dronów na obwód czernihowski: w ogniu dom, ranni ojciec i 14-letnia córka
- 23 czerwca we Lwowie: burze, upał do +29°C i ostrzeżenia pogodowe
- Trzy wsie pod Charkowem bez gazu: lista miejscowości i ulic objętych przerwą w dostawie
- Krym w ogniu: uderzenia na elektrownię i siedzibę FSB, przerwy w dostawie prądu i gigantyczny korek na moście
- Prąd wraca do dwóch dzielnic stolicy: mieszkańcy poznają termin wznowienia dostaw
- Atak dronów na Zaporoże w nocy 22 czerwca: nie żyje kobieta, ranny 11-letni chłopiec

