Indie zyskują na rosyjskiej ropie: Departament Skarbu USA zadeklarował niedopuszczalność.
Indie zarabiają na zakupach rosyjskiej ropy w czasie wojny RF przeciwko Ukrainie - Departament Skarbu USA
Indie nagle zwiększyły swoje zakupy rosyjskiej ropy podczas konfliktu między Rosją a Ukrainą i czerpią korzyści z odsprzedaży tego surowca. Taką sytuację określił jako niedopuszczalną sekretarz skarbu USA Scott Besant w wywiadzie dla CNBC, informuje FREEДОМ.
“Jeśli spojrzymy wstecz, zobaczymy, że do 2022 roku Indie otrzymywały mniej niż 1% rosyjskiej ropy. A teraz - około 42%. Dlatego Indie w zasadzie zyskują na jej odsprzedaży. Niektóre z najbogatszych rodzin Indii uzyskały dodatkowy dochód w wysokości 16 miliardów dolarów. Nazwałbym to indyjskim arbitrażu: kupno taniej rosyjskiej ropy i sprzedaż jej już w postaci produktu. Wzrost sprzedaży odnotowano po rozpoczęciu pełnowymiarowej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, co jest niedopuszczalne,” - podkreślił sekretarz skarbu USA.
Przypomnijmy, wcześniej sekretarz skarbu USA Scott Besant wezwał UE do rezygnacji z paliwa z rosyjskiej ropy.
Wiadomości o tym, że Indie znacząco zwiększyły zakupy rosyjskiej ropy podczas wojny RF przeciwko Ukrainie i zarabiają na jej odsprzedaży, wywołały oburzenie w USA. Sekretarz skarbu USA podkreślił niedopuszczalność takiej sytuacji, zwłaszcza w warunkach napięć geopolitycznych.Czytaj także
- Ankara ponownie zaprasza Rosję i Ukrainę do stołu negocjacyjnego – Fidan wzywa do rozmów
- Rosyjskie zagrożenia hybrydowe: Estonia i Finlandia wzmacniają obronę przed NATO-wskimi prowokacjami
- Szef polskiej dyplomacji apeluje o bezpośrednie rozmowy przywódców Ukrainy i Rosji
- 160 ukraińskich jeńców wróciło do domu – wśród nich ponad stu obrońców Mariupola
- Kreml wywiera presję na Mińsk: Białoruś ma być wciągnięta w konflikt z Ukrainą
- Niemcy rozważają przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej z powodu rosyjskiego zagrożenia

