Hiszpania zbuduje zakład produkujący zielony wodór o mocy 25 MW.
13.09.2024
2456
Dziennikarz
Szostal Oleksandr
13.09.2024
2456
Hiszpańska firma Iberdrola wraz z BP zaprezentowały swój wspólny projekt - budowę zakładu produkującego zielony wodór w Kastylii, Hiszpania.
Projekt otrzyma dotację z UE w wysokości 15 milionów euro i pomoże zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w Kastylii.
BP i Iberdrola będą finansować projekt równo, ale koszt jego budowy nie jest jeszcze znany.
Produkowanie zielonego wodoru to proces wydzielania go z wody za pomocą elektrolizy przy użyciu energii z elektrowni wiatrowych i słonecznych.
Ten projekt jest częścią strategii walki ze złym węglem i poprawy bezpieczeństwa energetycznego w Europie.
Ponadto inne firmy również aktywnie współpracują w dziedzinie zielonego wodoru. W szczególności Lhyfe, OX2 i Velarion połączyły siły, aby stworzyć jeden z największych klasterów przemysłowych w Europie w Szwecji.
Czytaj także
- Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu bez sygnalizacji: tramwaj czy niebieskie auto?
- 22 czerwca atak na Chersońszczyznę: pięciu rannych, w tym urzędnik Obwodowej Administracji Wojskowej
- Ofiara śmiertelna i ranni po ostrzałach obwodu dniepropetrowskiego
- Upał do 30°C i piąty stopień zagrożenia pożarowego w obwodzie charkowskim: prognoza na 23–27 czerwca
- 22 ofiary śmiertelne nad wodą w obwodzie kijowskim od początku roku – apel służb ratunkowych
- Atak dronów na Zaporoże: dwie ofiary śmiertelne, dziewięciu rannych, w tym dziecko

