Rząd zatwierdził umowę z USA w sprawie utworzenia Funduszu Inwestycyjnego na odbudowę: 6 kluczowych punktów.
Rząd Ukrainy zatwierdził umowę z USA w sprawie wykorzystania surowców mineralnych
Rada Ministrów Ukrainy zatwierdziła umowę ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie współpracy w zakresie wykorzystania surowców mineralnych. Zgodnie z umową, tworzony fundusz inwestycyjny, który będzie wspólnie zarządzany przez obie strony, zajmie się odbudową Ukrainy.
Ukraińskie zasoby naturalne pozostaną w rękach Ukrainy
Umowa przewiduje, że ukraińskie zasoby i zasoby będą pozostawały pod kontrolą Ukrainy i nie będą przekazywane USA ani innym stronom. Ze swojej strony Ukraina wniesie 50% przyszłych dochodów z własnych aktywów surowcowych do Funduszu, podczas gdy USA wniesie pieniądze i inne aktywa na odbudowę kraju.
Środki Funduszu będą inwestowane w projekty odbudowy Ukrainy
Zebrane przez Fundusz środki będą przeznaczone na inwestowanie w projekty odbudowy Ukrainy. Umowa uwzględnia również zobowiązania Ukrainy w ramach procesu integracji europejskiej.
Czytaj także
- Nawet 4 100 euro dla weteranów i bliskich poległych: ruszają nowe dotacje
- Toyota RAV4 znika z amerykańskich salonów: wina leży po stronie niższej produkcji i drożejącego paliwa
- Oszczędzaj na doładowaniach: Oschadbank oferuje 0,5% zwrotu (do 500 UAH)
- Odeski targ „Czeriomuszki” traci klientów – ile teraz kosztują warzywa i zioła?
- Wzrost cen chleba w Ukrainie o 25% w ciągu roku – ekspert ostrzega przed drożyzną mięsa i nabiału
- Nawet 25 tys. zł rocznie dopłacą właściciele mieszkań i domów – nowy podatek od nieruchomości w 2026 roku

