Kreml zaczął zmuszać Rosjan do korzystania z krajowego komunikatora.
24.07.2025
871
Dziennikarz
Szostal Oleksandr
24.07.2025
871
W Rosji wprowadzany jest 'krajowy komunikator' o nazwie MAX. Proces ten rozpoczął się w Petersburgu, gdzie organy państwowe i samorządowe przechodzą na nową platformę na polecenie władz.
Jednym z priorytetów rozpowszechnienia MAX w Rosji jest rezygnacja z zachodnich zasobów na polecenie dyktatora Władimira Putina. To było konieczne posunięcie po 50-dniowym ultimatum prezydenta USA Donalda Trumpa. Rosyjskie władze planują zakazać używania na swoim terytorium światowych komunikatorów WhatsApp i Telegram, a także zablokowały popularny komunikator Signal.
Wprowadzenie 'krajowego komunikatora' w Rosji jest reakcją na geopolityczny nacisk i próbą odseparowania się od zachodnich technologii. Władze zakazują używania zagranicznych platform, wspierając własny produkt.
Czytaj także
- Węgry ponownie hamują akcesję Ukrainy do UE – kluczowy etap przesunięty
- Ukraina uruchamia produkcję broni dalekiego zasięgu – oświadczenie prezydenta
- Technologiczna przewaga Ukrainy nad Rosją – doświadczenie armii ma wzmocnić bezpieczeństwo UE
- Rozmowa Zełenskiego z szefem OECD: Kijów liczy na status kandydata jesienią
- Nowe uprawnienia wojskowych komisji uzupełnień: gdzie mogą zatrzymywać osoby uchylające się od obowiązków
- Zielony problem w sercu Waszyngtonu: basen przy Pomniku Lincolna za 16 milionów dolarów zarasta glonami, a Trump chce go wyczyścić

