Okupanci zapełnili szpitale w obwodzie chersońskim swoimi rannymi: cywile zostali pozbawieni pomocy medycznej.

Okupanci zapełnili szpitale w obwodzie chersońskim swoimi rannymi: cywile zostali pozbawieni pomocy medycznej
Okupanci zapełnili szpitale w obwodzie chersońskim swoimi rannymi: cywile zostali pozbawieni pomocy medycznej

Instytucje medyczne na lewym brzegu obwodu chersońskiego są przepełnione rannymi żołnierzami rosyjskimi, przez co cywile z okupowanych regionów prawie nie mogą uzyskać niezbędnej pomocy medycznej.

Według słów zastępcy przewodniczącego Chersońskiej OVA Ołeksandra Tołokonnikowa, lokalni mieszkańcy nie mają możliwości uzyskania leczenia zgodnie z ich potrzebami z powodu rosyjskich rannych, którzy są głównie obsługiwani w placówkach medycznych. Wszyscy kierowani są na Krym, gdzie zmuszeni są stać w kolejkach i płacić za usługi medyczne.

„Placówki medyczne są obciążone rannymi żołnierzami okupantów, którzy masowo odwiedzają szpitale i otrzymują pomoc w pierwszej kolejności. Prowadzi to do sytuacji, w której lokalni mieszkańcy nie mogą otrzymać niezbędnej pomocy medycznej. Wszyscy kierowani są na Krym, gdzie muszą stać w kolejkach i płacić za leczenie,” - powiedział Ołeksandr Tołokonnikow.

Tołokonnikow również podkreślił, że w wyniku tej sytuacji dochodzi do licznych przypadków śmiertelnych z powodu braku niezbędnej pomocy medycznej.

Taka sytuacja ma miejsce w związku z próbami stworzenia przez Federację Rosyjską 'szarych stref' w Chersoniu, a także w związku z używaniem przez rosyjskie wojska pewnej broni na południu Ukrainy.

Korupcja i przepełnienie placówek medycznych w wschodniej części obwodu chersońskiego utrudniają mieszkańcom pokojowym dostęp do pomocy medycznej, ponieważ szpitale są głównie zajęte przez żołnierzy rosyjskich. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji dla tych, którzy potrzebują pilnej pomocy medycznej.

Czytaj także

Reklama