NABU i SAP zakończyli sprawę Kolomoujskiego na 9,2 mld UAH.

NABU i SAP zakończyli sprawę Kolomoujskiego na 9,2 mld UAH
NABU i SAP zakończyli sprawę Kolomoujskiego na 9,2 mld UAH

NABU i SAP zakończyli dochodzenie w sprawie Kolomoujskiego

Ukraińskie Narodowe Biuro Antykorupcyjne oraz Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna zakończyły śledztwo dotyczące byłego właściciela 'PrivatBanku', Ihora Kolomoijskiego. O tym poinformowała rzecznik prasowy NABU na Telegramie w środę, 23 lipca.

W styczniu-marcu 2015 roku ówczesny szef obwodu dniepropietrowskiego oraz końcowy beneficjent 'PrivatBanku' zorganizował schemat przywłaszczenia funduszy bankowych na kwotę ponad 9,2 miliarda hrywien w celu finansowania powiązanej firmy offshore i zwiększenia swojego udziału w kapitale zakładowym instytucji.

'W tym celu bank sztucznie zobowiązano do wypłaty wskazanej kontrolowanej firmie ponad 9,2 miliarda hrywien pod pretekstem rzekomego odkupu własnych obligacji po zawyżonej cenie.'

Następnie ponad 446 milionów hrywien przelano na konta trzech powiązanych osób prawnych pod pretekstem operacji kupna-sprzedaży papierów wartościowych, a potem - na konta jeszcze dwóch.

'Ostatecznie środki trafiły na osobisty rachunek końcowego beneficjenta 'PrivatBanku'. Dysponował nimi według własnego uznania - wniósł do kapitału zakładowego 'PrivatBanku' na potrzeby wykonania wymogów Narodowego Banku Ukrainy.'

Przypomnijmy, że w lutym ukraiński lider Wołodymyr Zełenski nałożył sankcje na biznesmena Ihora Kolomoijskiego. Wcześniej wiadomo było, że zwrot państwowego 'PrivatBanku' byłym właścicielom jest niemożliwy.

Informacja od NABU i SAP o zakończeniu dochodzenia w sprawie Ihora Kolomoijskiego świadczy o zakończeniu pewnego etapu w tej sprawie. Dochodzenie ujawniło naruszenia finansowe oraz nielegalne manipulacje, które mogą mieć dalsze prawne konsekwencje dla uczestników tego schematu.


Czytaj także

Reklama